Balyalı: Hamidiye Su’da yolsuzluk arayanlar Güven Su AŞ’ye baksın

10 Kasım 2020 Salı

CHP Meclis Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Hamidiye Su’da yolsuzluk arayanlar şu anda İBB iştirakimiz olan, senede 1 milyon lira kâr etmesine rağmen geçen dönem o günün parasıyla 26,8 milyon dolara Güven Su’nun nasıl ve kimden satın alındığına baksınlar” dedi.

İBB Meclisi’nin kasım ayı toplantısının birinci oturumunda soru önergelerinin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi.

Meclis’e sunulan teklifler oylanarak ilgili komisyonlara havale edildi.

“SİYASİ GEREKÇELERLE İTHAM YAPMAK KİMSEYE YAKIŞMAZ”

Soru önergeleri kısmında AKP Grubu’ndan gelen Hamidiye AŞ’ye yönelik iddialara, CHP Meclis Üyesi Nuri Aslan ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı cevap verdi.

CHP’li Aslan, “Hem suların hiçbir analizi yapılmadan İstanbul halkına satıldığı iddia ediliyor hem de su analizlerinin hangi şekilde ve nerede test edildiği soruluyor. Dolayısıyla soru kendi içinde çelişkilidir. ‘Sular analiz edilmeden İstanbul halkına veriliyor’ ifadesi çok yanlış bir cümledir. Bu asla doğru değildir. Siyasi gerekçelerle bu ithamları yapmak kimseye yakışmaz” dedi.

“KAMU KURUMLARI HAMİDİYE’Yİ BIRAKIP HANGİ YABANCI ŞİRKETTEN SU ALMAYA BAŞLADI?”

CHP’li Balyalı ise “Hamidiye AŞ’ye borçlarını ödeyemediği için davalı olmuş birtakım şirketlerin verdiği belgelerle burada soru önergesi vermek dedikodudan başka bir şey değildir. İlla Hamidiye AŞ’de bir yolsuzluk ya da yandaşlık arıyorlarsa, geçen dönem şu anda Büyükşehir Belediyesi iştirakimiz olan Güven Su’nun nasıl alındığına baksınlar. Senede 1 milyon TL kar eden şirketin o günün parasıyla 26,8 milyon dolara nasıl satın alındığına ve o firmanın sahiplerinin kimler olduğuna baksınlar. O yandaş ticari arkadaşları orada çok rahat görürler” dedi.

İBB CHP Meclis Üyesi Umut Şenol da konuyla ilgili olarak AKP Grubu’na “İBB seçimle el değiştirdikten sonra hangi kamu kurumları, hangi kamu bankaları ve hangi kamunun yönlendirdiği şirketler Hamidiye Su’

Benzer Haberler