Haluk Levent’ten koronavirüs açıklaması: 300 bin kişilik orduyla savaşmaya hazırız

17 Mart 2020 Salı

Haluk Levent’ten koronavirüs açıklaması: 300 bin kişilik orduyla savaşmaya hazırız

AHBAP’ın kurucusu Haluk Levent, “Şu an dünyayı korkutan Koronavirüs ile ilgili çalışmalarımız ve planlarımız var. 300 bin kişilik ordusuyla AHBAP Koronavirüs ile savaşmak için halkı bilgilendirmeye hazır ve her gün sayfamızdan yayınlar yapıyoruz” ifadesinde bulundu.

AHBAP’ın (Anadolu Halk ve Barış Platformu) kurucusu sanatçı Haluk Levent, dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de 47 kişide de görülen koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında çalışma yaptıklarını belirterek, “300 bin kişilik ordusuyla AHBAP, Koronavirüs’e karşı savaşmak için halkı bilgilendirmeye hazır” dedi.

Sözcü’den Yüksel Şengül’e konuşan Haluk Levent, Elazığ depreminde AHBAP’ın 1.5 milyon lira yardım topladığını bunun bir milyon lirasının Elazığ Valisi’ne verildiğini ve konteyner kent kurulduğunu belirtti.

Haluk Levent şunları söyledi:

YARDIMLAŞMA ATEŞİ İLK NE ZAMAN YANDI?

Çocukken hepimiz iyilik yapar, yardımlaşırdık. Sonra büyüdük ve bozuldu dünya. Ama hatırladığım özel bir gün var. İstanbul’a yeni gelmiştim ve Kabataş Lisesi’nin önünden yürürken Cüzzamla Savaş Derneği’nin afişini gördüm. ‘Cüzzamlı hastalara yardım edin’ çağrısı yapılıyordu. Afişin asılı olduğu kapıdan girdim ve Türkan Saylan’la karşılaştım. Çok mutlu oldum, heyecanlandım. Ceketimi çıkarıp cüzamlı hastalar için vermek istedim. Sonra yolum Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’yle kesişti. ‘Su akar yolunu bulur’ derler ya, benim iyiliğe akışımı çabuklaştıranlar da bunlar oldu. O zaman sosyal medya olmadığı için örgütlenme şansım yoktu. Ancak bugünün temelleri o zaman atıldı.

AHBAP DERNEĞİ NASIL KURULDU?

Bu yıl üç bitiyor, dördüncü yılına giriyor AHBAP. Canlara ve doğaya olan sevgimle derneğin temellerini attım.

KAÇ ÜYESİ VAR?

AHBAP Derneği’nin sahada olan kayıtlı üye sayısı 100 bine ulaştı. Gönüllü üye sayısı ise 300 bini geçti. Sosyal medyada takipçimiz olan herkes bizim AHBAP gönüllümüzdür.

EN ÇOK HANGİ KONULARDA YARDIM İSTENİYOR?

Şiddet gören kadınlar, uyuşturucu bağımlısı gençlerin aileleri, borçları yüzünden intiharı düşünen iş adamları, ölümcül hastalar yardım istiyorlar.

Haluk Levent en büyük hedefini de şu sözlerle açıkladı: “İyilik bulaşıcı olduğuna göre, onun bu özelliğinden yararlanarak gelin hep birlikte Türkiye’yi bir iyilikler ülkesi haline getirelim.”

‘KORONAVİRÜS İLE İSTANBUL DEPREMİ BÜYÜK TEHLİKE’

Şu an dünyayı korkutan Koronavirüs ile ilgili çalışmalarımız ve planlarımız var. 300 bin kişilik ordusuyla AHBAP Koronavirüs ile savaşmak için halkı bilgilendirmeye hazır ve her gün sayfamızdan yayınlar yapıyoruz. Depreme gelince, en son Elazığ depreminde AHBAP’ta 1.5 milyon lira yardım toplandı. Bunun bir milyon lirasını hemen Elazığ Valisi’ne verdim, konteynerler kuruldu, adı da Doğu Kent Konutları oldu. Arıcak İlçesi’nde 7 ev yanmıştı, 500 bin lirayı da kaymakamlığa aktardık. Bu yardımların da takipçisiyiz. İstanbul depremiyle ilgili ne yazık ki yapacak fazlaca bir şeyimiz yok. Olası bir depremin ağır sonuçlarını azaltmak için bu hükûmet gibi daha önceki hükûmetlerin de sorumlu davranması gerekiyordu. Her iki yılda bir çıkarılan imar kanunları can kaybına daha çok yol açabilir.

SON BİR MESAJ VERİR MİSİN?

Yapılacak olan yardımların garanti olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştığı AHBAP ortak bir dayanışmanın simgesidir. Yardımlarınız için daima köprü olmaya devam edeceğiz. Yardım eden dostlara jestlerim de devam edecek, teşekkür etmek gibi düşünün. Kimi yardımsevere gidip şarkı söylüyorum, kimine kendi ellerimle kahvaltı hazırlıyorum, kimine gömleğimi veriyorum, hatta kimine masaj yapıyorum…

BUNA NASIL DAYANIYORSUN?

Acıları yıllar öncesinden görüp yaşamış bir insanım. 12 Eylül’de yakınlarım, ağabeylerim gözlerimin önünde götürüldü, işkence görüp hapis yattılar. Yoksul bir ailenin oğlu olarak da ekonomik şartların insanı nasıl olumsuz etkilediğini bilirim. Üniversite yıllarında fikirlerimi haykırdığım için cop yedim, polis tarafından hırpalandım. Kısacası acı ve kederi tanıdığım için bunlara dayanmak zor olmuyor be Yüksel ağabeyim.

‘YARDIMLARINIZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR’

Dördüncü yılına giren AHBAP, bu süre içinde 4 bin 550 ailenin hayatına dokundu. Kesinlikle para almıyoruz, elimiz bile değmiyor. Maddi destek doğruca yardıma ihtiyacı olanlarla buluşuyor. Bugüne kadar 400 milyon lira yardım toplandı. Bunun bir lirasını görmedik. Biz sadece yardım bekleyenlere köprüyüz, o kadar…

Benzer Haberler