Hakları için direnen öğretmenleri fişleyen ‘Eğitim İşverenleri Platformu’ sitesine sert yanıt!

18 Ocak 2021 Pazartesi

Hakları için direnen öğretmenleri fişleyen ‘Eğitim İşverenleri Platformu’ sitesine sert yanıt!

Eğitim İşverenleri Platformu adında bir internet sitesi, özel okullarda hakları için mücadele eden öğretmenleri ve çalışanları fişlemeye başladı. Konu üzerine açıklama yapan Tüm İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Sendikası, “Hodri meydan! Özel okul kurucuları örgütleniyorsa, karşısında boyun eğmeyen öğretmenleri bulacak” ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde ortaya çıkan ve kendisine Eğitim İşverenleri Platformu adını veren bir internet sitesi, özel okullarda hakları için mücadele eden öğretmenleri ve çalışanları fişlemeye başladı.

Çeşitli baskılarla okullardan uzaklaştırılan, istifaya zorlanan veya hakkı olan tazminatları talep ederek hukuki yollara başvuran öğretmenlerin isimleri sitede “ailelerin ve toplumun geleceğini kararttıkları” suçlamasıyla ifşa ediliyor.

MAİL ADRESİ VERİLİYOR

soL Haber Portalı’nda yer alan habere göre, sitede İstanbul’da bir okulda daha önce çalışmış 14 çalışanın ismi listelenirken, başka illerde de sorun yaşayarak okullarından ayrılan özel okul öğretmenlerinin de isimleri yayımlandı. Tüm özel okul patronlarına çağrı yapan site bu bilgilerin saklanacağını ve tüm kurumların sorun yaşadıkları çalışanlarının ismini siteye göndermelerini talep etti.

Sitenin manifestosunda “personel listesi çıkarılacağı” söylenirken ihbarcılara bir de mail adresi veriliyor.

TÜM İŞÇİLERİN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA SENDİKASI’NDAN AÇIKLAMA

Tüm İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Sendikası (Birlik Sendikası) da Eğitim İşverenleri Platformu isimli sitenin özel okul öğretmenlerini fişlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Hodri meydan! Özel okul kurucuları örgütleniyorsa, karşısında boyun eğmeyen öğretmenleri bulacak” denirken, “Haddinizi bilin” dedi.

Fişleme ve sindirme girişimine karşı, tüm özel okul öğretmenlerini sendikalı olmaya, birlikte hareket etmeye çağıran Birlik Sendikası’nın açıklaması şöyle:

“Pandemi döneminde karşı karşıya kaldıkları sorunları artan ve çeşitli haksızlıklara uğrayan özel okul öğretmenleri, tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de fişleniyor.

Özel okul patronu ağzıyla yayın yapan ve eğitim işverenlerini temsil ettiğini belirten bir internet sitesi vasıtasıyla öğretmenler fişlenmeye başlandı.

Eğitim İşverenleri Platformu adı altında yayına başlayan internet sitesinde yer alan manifestoda öğretmenlerin nasıl fişleneceği adım adım anlatılıyor. “Ailelerin ve toplumun geleceğini kararttığı” iddia edilen öğretmenlerin listesinin çıkarılacağı ve iş başvurusunda bulunan öğretmenlerin geçmişlerinin dosyalanacağı belirtiliyor. Sitenin “tüccar öğretmenlere” karşı kurulduğu söyleniyor.

Öğretmenlerle ilgili bu platforma ihbarda bulunulması talep ediliyor. Toplanan bu bilgilerin ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılacağı ifade ediliyor.

Bu platform, açık bir fişleme faaliyeti yürütmektedir. Bu girişim ve faaliyet, kanunlara aykırıdır ve yürütülen faaliyet açık bir suçtur.

Arkasında özel okul patronlarının olduğu belli olan bu platformun kuruluş amacı bellidir. Özel okullarda hakları için mücadele eden ve uğradıkları hak gasplarına karşı çıkan öğretmenler susturulmak ve sindirilmek istenmektedir. Patronlar, en temel hakları için sesini çıkaran öğretmenden rahatsız olmaktadır.

“ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLERİ, ÖZEL OKUL PATRONLARI İÇİN SADECE MÜŞTERİDİR”

Öğretmenleri okullarda düşük ücretle çalıştırmak, sigortalarını eksik yatırmak, geçici sözleşmelere zorlamak, mobbing ve baskı altında tutmak istiyorlar. Eğitimin niteliğini değil ceplerini düşünüyorlar. Çocuklar ve ebeveynleri, özel okul patronları için sadece müşteridir.

Ailelerin, toplumun ve çocukların geleceğini karartan asıl bu zihniyettir. Öğretmenlere “tüccar” sıfatını takan patronlar tüccar görmek istiyorsa aynaya bakmalıdır.

Eğitim İşverenleri Platformu adı altında yayın yapan bu fişleme merkezi, hakkını arayan ve onuruyla çalışan öğretmenlere karşı kurulmuştur.

Nitekim internet sitesi, okulda çalışan öğretmenlerin uğradıkları haksızlıkların ortaya çıkması ve okulun patronunun öğretmenlere uyguladığı mobbing ve sigorta usulsüzlüklerinin kamuoyuna yansımasından hemen sonra açıldı. Platformun bu sayfasında ilk ifşa edilenler mağduriyet yaşayan 14 öğretmen oldu. İnternet sitesinde ifşa ve fişleme faaliyeti ve yayını, diğer şehirlerdeki bazı okullarda çalışmış öğretmenlere yönelik olarak devam ediyor.

Bu fişleme merkezi derhal kapatılmalı, bu suçu işleyenler ortaya çıkarılmalıdır.

Özel okul kurucularının oluşturduğu belirtilen bu platformun arkasındaki patronlar, bir internet sitesinin arkasına korkakça sığınarak öğretmenleri baskı altına alabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

“HODRİ MEYDAN”

Hodri meydan! Özel okul kurucuları örgütleniyorsa, karşısında boyun eğmeyen öğretmenleri bulacak.

Birlik Sendikası, bu fişleme ve sindirme girişimine karşı, tüm özel okul öğretmenlerini sendikalı olmaya, birlikte hareket etmeye ve haksızlıklara karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırmaktadır.

Haddinizi bilin…!

Öğretmenleri fişleyemezsiniz…”

Benzer Haberler