Connect with us
Frekans: Türksat 4A 12034 Sembol Rate 27500V D-Smart:273.Kanal Digiturk:48.Kanal
TELE1 TV CANLI YAYIN

Hakkımızda

Nasıl bir televizyon kanalıyız?

TELE1, Türkiye’de yaygın bir izleyici kesimine ulaşan toplumcu, laik, cumhuriyetçi, aydınlanmacı, demokratik, bağımsız bir televizyon kanalıdır. Emekçilerin, insan ve kadın haklarının savunulması ile çevrenin, ekolojik düzenin korunması konularında yüksek duyarlılık gösterir.

Felsefi tercihlerini ve gazetecilik anlayışını açık olarak ilan eden TELE1’in hiçbir sermaye grubu ve siyasal partiyle doğrudan ya da dolaylı bir bağı yoktur.

TELE1’in yayın hayatına başladığı Türkiye ortamında, gerçek gazetecilik ve objektif yayıncılık alanında büyük bir boşluk bulunuyordu. Ülkenin ve halkın geleceği için, medya ortamında demokratik dengeleri yeniden oluşturmak ve bağımsız bir gazetecilik odağı yaratmak bu aydın mesleğinin namus borcuydu. TELE1 bu tarihsel sorumluluğun gereğini yerine getiriyor.

TELE1, ülkemizin, toplumumuzun, insanlığın bu yaşamsal ihtiyacına yanıt vermek iddiasıyla yayın hayatına girdi. Yine bu anlayışla da yoluna devam ediyor. Gerçeğin karartıldığı, doğruların eğilip büküldüğü, halkın haber alma ve gerçeği öğrenme özgürlüğünün yok edildiği bir medya ortamında, TELE1 sadece felsefi tercihleriyle uyumlu kesimlerin değil, bütün ülkenin sesi ve vicdanı olmaya çalışıyor. Bütün yurttaşlar adına kamusal denetim görevini yerine getiriyor.

Bu perspektifle, bir haber ve bilgi kanalı olarak konumlanan TELE1; sadece iç ve dış siyasal gelişmelerle ilgilenen, salt haber bülteni, tartışma ve haber programları yapan bir kanal değildir. Eğlenceli olmayı da yayın çizgisinin tamamlayıcısı olarak gören, kültür ve sanata da yer veren, dolayısıyla yaşamın bütün renklerini ekranlarına taşıyan bir yayıncılık anlayışını benimser.

Özetle TELE1, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan bir yayıncılık çizgisi izler. Bu anlamda 21. yüzyılın televizyonudur. Yayınlarını profesyonel, deneyimli bir kadro ile idealist bir ruh ve özveriyle gerçekleştirir.

* * *

Diğer taraftan TELE1, çığırtkan, ucuz, kaba ve itici yayın üslubundan da özenle kaçınır. Kendisini “muhalif” değil, “bağımsız medya kuruluşu” olarak tanımlar. Eleştiri ve hakaret arasındaki farkı dikkatle korur. Bu anlamda hiçbir felsefi tercihi, dini inancı, siyasal tavrı aşağılamaz ve aşağılanmasına da izin vermez. Saygı sınırlarını, eleştirdiği kesimler ve karşıtları söz konusu olduğunda da aşmaz, aşılmasını kabul etmez.

Gerçeğe sadakati ve bilgiye dayalı profesyonel yayıncılığı esas alan bir çizgi izler. Bilimin yol göstericiliğini benimser. Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü, demokrasiyi, bağımsızlığı, kamuculuğu özgürlük ve eşitlik ilkelerini savunur.

TELE1, Türkiye’nin televizyonudur. Toplumun tamamına seslenir ve her kesimle iletişim kurmayı önemser. Kucaklayıcı ve hoşgörülü olmayı ilke edinir. İhanete uğrayan, dahası ilkeleri ayaklar altına alınan gazeteciliği ve televizyon yayıncılığını yeniden ayağa kaldırmayı başlıca görevi sayar.

Bu yolculukta ihtiyacımız olan tek şey dostlarımızın, izleyicilerimizin ve halkın desteğidir.

Bu desteğin verildiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz…