Hakimin ‘silah şovu’na soruşturma! Başkanlık yetkisi alındı

Yayın tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe 12:39 pm - Güncelleme: 30 Mayıs 2024 Perşembe 1:02 pm

İzmir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur’un ‘silah cephaneliği‘ ile ilgili soruşturma başlatıldı. Tabur’un başkanlık yetkisi de alındı.

Gazeteci Timur Soykan, BirGün gazetesinde İzmir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Tabur, İzmir Adliyesi’nde bulunan dinlenme odasında ‘silah cephaneliği’ sergilediğini haberleştirmişti. Habere ilişkin fotoğrafta Tabur’un duvara dizdiği silahlarının önünde Hakimler Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu Başkanı ve yardımcılarıyla poz verdiği görülmüştü. Tabur, dinlenme odasında 13 tabanca ve 7 uzun namlulu silah sergilediği konusundaki sorulara “Hepsi benim, hepsi ruhsatlı silahlar” diye yanıt vermişti.

Tepki çeken görüntü sonrası Rahip Brunson davasına da bakmasıyla bilinen Tabur hakkında soruşturma başlatıldığı ve Tabur’un başkanlık yetkisinin alındı. Açıklamayı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptı. Tunç’un X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Hakim ve Cumhuriyet Savcılarımız Yargı Etiği ilkeleri çerçevesinde, tüm faaliyetlerinde uygunsuz davranışlardan kaçınmak zorundadırlar.

Bu kapsamda, İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı hakkında kamuoyuna yansıyan görüntüler ve iddialarla ilgili olarak Hakimler ve Savcılar Kurulunca inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

Ayrıca ilgilinin, İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı yetkisi sonlandırılmıştır.”

Özgür Özel’den MHP’ye ‘Sinan Ateş’ yanıtı: Benle kavga ederek sorumluluklarını gizleyemezler

Kaynak: HABER MERKEZİ