Haiti’de çeteler hapishaneleri bastı: 4 bin firar 12 ölü

Yayın tarihi: 4 Mart 2024 Pazartesi 7:42 pm - Güncelleme: 4 Mart 2024 Pazartesi 7:42 pm

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’da çete üyeleri 2 hapishaneye baskın düzenleyerek 4 bin mahkumu serbest bıraktı. Baskında 12 kişinin öldüğü belirtildi.

Haiti’de Eski polis memuru olan çete lideri Jimmy Cherisier, Cuma günü polise Haiti Başbakanı Ariel Henri’nin ‘ülkenin kurtuluşu için’ gözaltına alınması çağrısında bulundu. Tüm bu yaşananlar başbakanın Kenya ziyareti sırasında yaşandı. CNN’in haberine göre, Perşembe gününden bu yana polis karakollarına yönelik birkaç saldırı vakası bildirildi ve en az 12 kişi öldü.

Ekvador savaş alanına döndü! Çeteler sokağa indi sivilleri öldürdü, ülkede ‘iç çatışma hali’ ilan edildi

4 BİN FİRAR

Saldırıların şiddeti giderek artarken Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de silahlı çeteler 2 hapishaneye baskın düzenledi. Düzenlenen baskının ardından polis harekete geçerken, silahı ve arabası olan herkesin polise yardım için seferberlik edilmesi çağrısında bulunuldu.

Hapishane baskınında 4 bin mahkumun firar ettiği, 12 kişinin ise hayatını kaybettiği açıklandı. Firar edenler arasında 2021 yılında öldürülen Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin ölümüyle bağlantılı çete üyelerinin de olduğu öğrenildi. Artan şiddet olayları nedeniyle başkent ile çevresinde 72 saatlik olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

HENRİ SUİKAST SONRASI İKTİDARA GELMİŞTİ

Henri, 2021’de Başkan Juvenal Moize’nin öldürülmesinin ardından iktidara geldi. Şubat 2024’te görevden ayrılacağını açıkladı, ancak geçen Perşembe günü seçimlerin Ağustos 2025’in sonunda kadar yapılacağını açıkladı.

 

Kaynak: TELE1