Hafter güçleri ilerliyor! Trablus’un yakınındaki Sirte kenti ele geçirildi

7 Ocak 2020 Salı

Hafter güçleri ilerliyor! Trablus’un yakınındaki Sirte kenti ele geçirildi

Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, başkent Trablus’un 400 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte’yi ele geçirdi. Hafter güçleri 120 binden fazla kişinin kentten çekildiğini söyledi.

Hassan Salame: Libya’daki tüm ülkeler Libya’dan çıksın

UMH açıklamasında “Sirte’deki Medhali Selefi görüşlü bir silahlı grubun taraf değiştirmesiyle birlikte ağır silahlarla sokak çatışmaları riskinin artmasının geri çekilme kararını güçlendirdiği” ifade edildi.

Açıklamada ayrıca UMH birliklerinin kent dışında hazır durumda beklediği aktarıldı. UMH saflarındaki en güçlü ve büyük silahlı yapı durumundaki Misrata kentinin savaşçı grupları, sosyal medyadan dün gece saatlerinde geniş bir konvoyla sahil yolundan Sirte kentine doğru hareket ettiklerine yönelik görüntüler paylaştı. Misratalı birliklerin, Hafter askerlerine ait bazı araçları ele geçirdiği ve bazı silahlı kişileri yakaladığı görüntüler de sosyal medyaya yansıdı.

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin de doğum yeri olan Sirte’de, Hafter yanlılarının kente giren askerlerle kutlama yaptığı görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

Daha önce Libya Ulusal Ordusu’nun Sirte’ye girdiği, limanı ve bazı bölgeleri kontrol altına aldığı duyurulmuştu.

Benzer Haberler