Hafriyat kamyonu yine can aldı, mahalleli yolu trafiğe kapattı!

6 Mayıs 2019 Pazartesi

Hafriyat kamyonları ve beton mikserlerinin neden olduğu ölümler sürüyor.

İstanbul – Arnavutköy’de hafriyat kamyonunun altında kalan 73 yaşındaki Selahattin Ergün hayatını kaybetti.

MAHALLELİ YOLU TRAFİĞE KAPATTI

Her gün çok sayıda hafriyat kamyonunun geçtiği Tayakadın Mahallesi sakinleri kazanın ardından yolu trafiğe kapattı, kazaya karışan hafriyat kamyonunu taşladı. Kamyon şoförü ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü.

Mahalle sakinlerinden bir kişi, “İlle de bir canımızın mı hayatını kaybetmesi gerekiyordu. Defalarca dile getirdik. Çocuklarımız ve yaşlılarımız karşıdan karşıya geçemiyorlar” dedi.

 

Hafriyat kamyonu cinayetleri

İstanbul-Kadıköy’de 2016 yılında bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden  Şule İdil Dere’nin ardından hafriyat kamyonları ve beton mikserlerinin neden olduğu ölümler gündeme geldi.

‘Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri ve Kamu Hizmeti Can Kaybı Raporu’na göre 2018 yılı içinde hafriyat kamyonu ve beton mikserleri yüzünden 253 kişi yaşamını yitirdi, 943 kişi yaralandı. 2017 yılında ise 141 kişi hafriyat kamyonu ve beton mikseri kazalarında hayatını kaybetti.

En fazla can kaybının yaşandığı il ise İstanbul. 2018 yılında İstanbul’da 22 kişi kazalarda yaşamını yitirdi. En fazla can kaybının yaşandığı diğer iller ise İzmir, Kocaeli, Ankara ve Kahramanmaraş.