Hafıza Odası sergisindeki tabutlar surlardan aşağı atıldı

20 Ekim 2021 Çarşamba

Hafıza Odası sergisindeki tabutlar surlardan aşağı atıldı

Diyarbakır’da sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” isimli sergisinde yer alan tabutlar, bir grup tarafından protesto edilerek “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganlarının ardından surlardan aşağıya atıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi, bir grup tarafından protesto edilerek, surlardan aşağıya atıldı. Sergideki eserleri aşağı atan grup, şu açıklamyı yaptı:

“Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir. Eğer gerçekten hafıza görmek istiyorsanız, Surlara bakmanız yeterlidir. Evlerimiz yıkıldı, yerine Surla alakası olmayan evler yapıldı. İnsanlarımız katledildi. O nedenle yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir”

Gençler, “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganlarının ardından bazı tabutları surlardan aşağıya attı.

Soylu’dan ‘Hafıza Odası’na tepki: HDP’liler, CHP’liler yan yana

Benzer Haberler