Hackerler, Yemeksepeti kullanıcısı 20 bin kişinin verisini herkese açık şekilde paylaşacak

28 Kasım 2021 Pazar

Hackerler, Yemeksepeti kullanıcısı 20 bin kişinin verisini herkese açık şekilde paylaşacak

Hackerlar, Yemeksepeti’ne ait 20 bin kişinin verisini herkese açık şekilde paylaşacaklarını açıkladı.

Yemeksepeti.com’u ‘hack’lediklerini iddia eden hackerlar, rastgele seçtikleri 20 bin Yemeksepeti müşterisine ait bilgileri paylaşmaya karar verdiklerini açıkladı. Gerekçe olarak, kendilerine ulaşan ve sızıntıyı sosyal medya hesabından paylaşan gazetecilere Yemeksepeti tarafından dava açılması olarak açıklandı.

Webtekno’nun aktardığı haberde, hacker’ların, “Eğer Yemeksepeti bize yakın zamanda bir teklif yapmaz ve bu kişilere açtığı davaları geri çekmezse aralarından ünlülerin de bulunduğu birçok kişiye ait kişisel bilgileri de paylaşacağız” dediği belirtildi.

Yemeksepeti bir süre önce siber saldırıya uğramış; 30 milyon kullanıcının verilerinin sızdırıldığı, saldırıyı yapan hackerların, şirketin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e göndermesiyle ortaya çıkmıştı. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu da iddiaların doğruluğunu kanıtlamak amacıyla hackerlara ulaşarak adresini ve telefon numarasını göndermelerini istemiş, sonrasında da gönderilen adres ve numaranın doğru olduğunu açıklamıştı. Olayın ilerlemesi ve hacker grubunun taraflarına yüklü miktarda para ödenmesi durumunda verileri sızdırmayacağını söylemesi üzerine Yemeksepeti saldırıyı kınadığına dair bir açıklama yapmış ve hackerları haberleştirdiği için de İbrahim Haskoloğlu’na dava açmıştı.

Daha sonra ise korsanlar bu sefer de şirketi, çalışanların açık adres ve telefon numaralarını yayınlamakla tehdit etmişti.

Cem Küçük: Almanya’da emekliler, maaşları yetmediği için kapak topluyor

Benzer Haberler