Hacettepe’de öğrencilerin yurtlarda barınma hakkına engel!

23 Ağustos 2023 Çarşamba

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü dönem uzatan öğrencilerin yurtlara alınmamasına dair karar aldı. Öğrenciler barınma haklarının elinden alınmasına tepki gösterdi.

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, artık yıl (dönem uzatan) öğrencilerinin yurtlara alınmaması kararı aldı. Öğrenciler eskiden 1. artık yıllarında da yurtlarda kalabilirken, bu karar sonrası artık yıllarında yurtlara alınmayacak ve onlarca öğrenci dışarıda kalacak.

Rektörlük alınan kararın sebebini kontenjan azlığı ve yeni öğrencilere yer açmak şeklinde açıklarken öğrenciler; Hacettepe Üniversitesinin devletten en çok bütçe alan üniversitelerden biri olduğunu ve yurt kontenjan azlığını da, artık yıl öğrencilerini yurtlarından atarak değil yurt sayısını arttırarak çözülmesi gerektiğini belirtti.

Üniversite öğrencileri dikkat! İşte vergisiz alınabilecek cep telefonları

İktidarın uyguladığı politikalarla daha da derinleşen ekonomik krizin faturası kayyum yönetimlerce öğrencilere ve ailelerine kesilmeye devam ediyor. Artık yıl öğrencilerini yurtlarından atan rektörlük, yurt ücretlerine de %44 oranında zam yaparak aylık 680 TL’den 980 TL’ye çıkarttı. Böylece yurt ücreti mevcut öğrenci bursunun %78,4’üne ulaştı.

Sosyal medyadan tepki gösteren öğrenciler, yurt zamlarının geri alınmasını ve artık yıl öğrencilerinin yurt haklarının geri verilmesini istedi.