Habertürk kendi haberini yalanladı

7 Şubat 2020 Cuma

Habertürk TV, Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in Van’daki çığ felaketinde Erdoğan’ın başdanışmanı Gülşen Erdoğan’ı sorumlu tuttuğu ifadelerle ilgili özür diledi.

Habertürk TV, Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in Van’daki ikinci çığ felaketine tedbirsizliğin yol açtığını anlatırken Erdoğan’ın başdanışmanı Gülşen Erdoğan’ın da olay yerine iş makineleriyle gittiği iddiasına ilişkin özür metni yayınladı.

Habertürk Ankara Temsilcisi: Çığa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sebep oldu

Habertük TV’nin özür metni şöyle:

Bugün sabahleyin yayınlanan ParaGündem programında Habertürk TV’mizin Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in Van’daki çığ felaketi ile ilgili olarak maalesef teyit edilmemiş ve sonradan doğru olmadığı ortaya çıkan bir bilgiyi yayıncılık ilkelerimize uymayan bir şekilde televizyon canlı yayınında kamuoyuna iletmiş bulunmasından son derece üzüntülüyüz.

Bu paylaşımın milletçe yasını tuttuğumuz ve devlet/millet ortaklaşması ile yaraları sarmaya çalıştığımız bir felaketle ilgili olması üzüntümüzü daha da arttırmıştır.

Nitekim Bülent Aydemir arkadaşımız yayında bahsedilen Sayın Gülşen Orhan’ın olaya dair yaptığı paylaşımlarının hemen akabinde gene Habertürk ekranından hatasını düzeltmiş, kasıt olmayan bu hatasından dolayı üzüntülerini bildirmiş ve hem Sayın Orhan’dan hem de kamuoyundan ve izleyicilerimizden özür dilemiştir.

Çığ felaketine damga vuran fotoğrafın hikayesi

Yayıncılıkta aslolan hata ve yanlış yapmamaktır; ama bir şekilde ve istemeden hatalı, yanlış bir bilgi ve haber paylaşıldığında da en kısa süre içerisinde hatayı düzeltmek ve gerektiğinde muhataplarından özür dilemek sorumlu yayıncılığın ve medya etiğinin bir gereğidir. Bu ilkelere inanan ve bu doğrultuda yayın yapan Habertürk TV de bu ilke doğrultusunda Sayın Gülşen Orhan’ın olaya dair açıklamalarını ve Sayın Bülent Aydemir’in özür beyanını hem sitesinden hem ekranlarından derhal kamuoyuyla paylaşmış bulunmaktadır.

Milletimizin ve devletimizin birlikte el ele acıları paylaşıp yaraları sarmaya çalıştığı acı bir felakette yaptığımız bu yayıncılık hatası dolayısıyla Habertürk TV olarak biz de kurumsal olarak üzüntülerimizi belirtiyor, bu vesileyle tüm izleyicilerimizden ve haberden olumsuz etkilenen Sayın Gülşen Orhan’dan özür diliyoruz.

Benzer Haberler