Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç görevden alındı

2 Mayıs 2021 Pazar

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç görevden alındı

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç görevden alındı. Kararda dört ildeki müzik korosu topluluklarından ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması yönündeki değişiklik isteminin etkili olduğu ve hakkında soruşturma başlatıldığı öne sürüldü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan kararla, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç görevden alındı. Tokaç’ın görevden alınmasında dört ildeki müzik korosu topluluklarından ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması yönündeki değişiklik isteminin etkili olduğu belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre bakanlık kulislerinde, Tokaç hakkında ‘görevi kötüye kullanmaktan hakkında soruşturma başlatıldığı’ da iddia edildi. Tokaç’ın, ‘kendisinin solist olduğu konserlerde ses tesisatı üzerinden usulsüzlük yaptığı’ ve ‘6 orkestranın 5’inde ses tesisatı kirası olarak aynı firmaya 120 bin + KDV ve kaşe bedelinin istendiği’ ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Tokaç, 23 Mart’ta, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazı yazarak Elazığ’daki “Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü”nün adının “Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü”, Şanlıurfa’daki “Devlet Türk Halk Müziği Korosu”nun adının “Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu”, Diyarbakır’daki “Devlet Klasik Türk Müziği Korosu”nun adının “Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu” ve Edirne’deki “Devlet Türk Müziği Topluluğu”nun adının da “Edirne Rumeli Müzikleri Topluluğu” olarak değiştirilmesini önermişti. Aynı yazıda İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun da Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na devredilerek kapatılması istenilmişti. Değişiklik için bakanlık da Tokaç’ın bu yazısına “olur” vermişti. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine de bakanlık geri adım atmış ve korolardan “Türk” ibaresinin kaldırılmadığını açıklamıştı.

Kültür Bakanlığı bazı korolardan Türk ismini çıkardı

Benzer Haberler