Güvenlik kaynaklarından Afgan göçmenler açıklaması

16 Temmuz 2021 Cuma

Güvenlik kaynaklarından Afgan göçmenler açıklaması

Güvenlik kaynakları, “Afganistan’dan gelen göçmenlerin sınır hattından kolaylıkla yurda girdiği”  iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bazı internet sitelerinde “Afganistan’dan gelen göçmen sayısının arttığı, bu göçmenlerin yurda yasa dışı yollarla kolaylıkla girdiğine” yönelik iddialar yer aldı.

Güvenlik kaynakları, söz konusu iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti.

Afganistan’dan gelen göçmen sayısında şu an için bir artış yaşanmadığını ifade eden kaynaklar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı hudut birliklerinin sınır hatlarındaki önlemlerinin artarak devam ettiğini bildirdi.

Afganistan’dan gelebilecek olası göç dalgasına yönelik ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla koordineli şekilde çalışmaların yürütüldüğünü belirten kaynaklar, “Göçe engel olabilmek için sadece tedbirlerin yeterli olamayacağı, istikrarsızlığın önüne geçilmesi gerektiğini, bu nedenle Afganistan’da siyasi çözümün önemli olduğuna” vurgu yaptı.

“TEDBİRLER ARTIRILDI”

Kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin aldığı tedbirler sayesinde özellikle İran sınırında kaçakçılık ve yasa dışı geçiş teşebbüslerine karşı önemli sonuçların alındığını belirtti.Buna göre, 2019 yılında İran sınırından 74 bin 447 kişinin huduttan yasa dışı geçişi engellendi, 5 bin 16 kişi yasa dışı geçiş sırasında yakalandı. 2020’de ise 127 bin 434 kişinin huduttan geçişi engellendi, 185 kişi yasa dışı geçiş sırasında hudut personeli tarafından ele geçirildi. Bu yılın ilk 6 ayında ise 51 bin 122 kişinin İran hududundan geçişine engel olundu, ilk 6 ayda 523 kişi yasa dışı geçiş sırasında yakalandı.

Hudutların korunmasında modüler beton duvar, güçlendirilmiş panel çit, elektro-optik kulelerle insansız hava araçlarının kullanıldığını vurgulayan kaynaklar, söz konusu sınır hattında 20’ye yakın hudut taburunun görev aldığını, hudut birliklerinin komandolarla takviye edildiğini söyledi.

Kaynaklar, 150’ye yakın hudut karakolu ile aralıksız takip edilen sınır hattının güvenliği için 20 bine yakın personelin görev yaptığı, devriyeler, pusu faaliyetleri ve İHA’larla sınırın sürekli kontrol edildiği bilgisini de paylaştı.

Benzer Haberler