Güngören Belediyesi’nde ‘darp’ iddiası! “Vatandaşı makamına çağırıp darp etti”

Yayın tarihi: 7 Haziran 2023 Çarşamba 10:52 am - Güncelleme: 7 Haziran 2023 Çarşamba 2:52 pm

AKP’li Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Rıza Uçan’ın makam odasında M.Ş. isimli vatandaşı darp edildiği iddia edildi. İsim vermeden iddiayı gündeme taşıyan CHP’li Meclis Üyesi Musa Keleş, AKP’lilere seslenerek “Hani dilinizden düşürmüyorsunuz, halka hizmet hakka hizmet diye, peki halka dayak atmayı hakla nasıl bağdaştıracaksınız? Kulağınızın üstüne mi yatacaksınız” dedi.

Tozkoparan’da vatandaşların evlerini polis zoruyla yıkan ve uzun süredir yurttaşların tepkisiyle anılan AKP’li Güngören Belediyesi ‘darp’ iddiasıyla gündeme geldi.

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ DUYURDU

CHP’li Meclis Üyesi Musa Keleş, isim vermeden yaptığı açıklamada, “26 Mayıs 2023 Güven Mahallesi’nde olası kentsel dönüşüm için belediyemizde bir toplantı tertip edilmiş, bir vatandaş bir takım konulara itiraz ediyor. Belediye Başkan Yardımcısı vatandaşın dışarda beklemesini istiyor. Başkan Yardımcısı toplantı bittikten sonra vatandaşı içeri çağırıyor ve vatandaşı makamında darp ediyor” ifadelerini kullandı.

CHP’li Keleş isim vermese de söz konusu skandala imza atan belediye başkan yardımcısının, özellikle halkın karşı çıktığı Tozkoparan’daki kentsel dönüşüm projesinde de imzasının yer aldığı Rıza Uçan olduğu iddia edildi. Halkla uzlaşmadan polis zoruyla evleri yıktıran Uçan, halkın tepkisi nedeniyle uzun süre Tozkoparan’a girememiş ve son olarak polis eşliğinde mahalleye girebilmişti.

Tozkoparan’da vatandaş isyan etti: Göz göre göre insanların malına çöküyorlar

Birgün’den İsmail Arı’nın ulaştığı Rıza Uçan, darp iddialarına dair soruları yanıtsız bıraktı. Uçan’ın darp ettiği öne sürülen M.Ş.’nin de Uçan’dan şikâyetçi olduğu öğrenildi.

AKP’LİLER SESSİZ

CHP’li Keleş skandalla ilgili AKP’lilere seslenerek şunları söyledi:

“Şimdi sizlere soruyorum. Hani dilinizden düşürmüyorsunuz, halka hizmet hakka hizmet diye, peki halka dayak atmayı hakla nasıl bağdaştıracaksınız? Kulağınızın üstüne mi yatacaksınız? Sırasıyla bir başka vatandaşın da darp edilmesini mi bekleyeceksiniz? İlgili Başkan Yardımcısının istifasını mı isteyeceksiniz? Bu soruların cevabını sizden bekliyoruz. Bildiğiniz üzere kamu görevlilerinin uyması gereken kurallar var. Hatta bunun bir mevzuatı var. Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik. Yönetmeliğin madde 11 düzenlemesi şöyledir; ‘kamu görevlileri, üstleri, meslektaşları, astları, diğer personel ile hizmetten yararlananlara karşı nazik ve saygılı davranırlar ve gerekli ilgiyi gösterirler.’ Daha önce belediyemizde buna benzer olaylar da yaşandı. Bir belediye başkan yardımcısı ikincisi zabıta memuru görevlerinden el çektirildi.”

İLK SKANDAL DEĞİL

Bu olay Güngören Belediyesi’de imza atılan ilk skandal değil. AKP’li Güngören Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, “kendisini görüp ayağa kalkmadı” diye belediyede çalışan bir şoföre “tuvalet önünde oturma” cezası vermişti. Olayın duyulmasının ardından gelen tepkiler büyüyünce İpekçi istifa etmişti. “Cezalı” şoförun, mesaisi boyunca başkanlık katındaki tuvalet önünde oturup, İpekçi geçtikçe ayağa kalkıp selam vermek zorunda kaldığı iddia edilmişti. Bu skandala AKP’liler dahi tepki göstermişti.

Ayrıca Güngören’de zabıta ekibinin, kamyonetiyle seyyar satıcılık yapan Ali Akın’a tokat atması da gündem olmuştu. Ailesinin yanında darp edildiğini anlatan seyyar satıcı, şikâyetçi olacağını söylemişti.