Güney Kıbrıs’tan “İsrail liman satın alacak” haberleri hakkında açıklama

Yayın tarihi: 12 Mart 2024 Salı 5:02 pm - Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı 5:02 pm

GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, İsrail’in ülkelerinden liman satın alacağı haberlerini yalanladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi(GKRY) Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, resmi ziyaret sonrası başkent Beyrut’ta Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin, İsrail basınında çıkan “İsrail’in GKRY’den liman satın almak istediği” iddialarını hatırlatması üzerine Kombos, bu haberlerin asılsız olduğunu ve bu yüzden daha fazla söyleyebileceği bir şeyin olmadığını ifade etti.

GAZZE YARDIM KORİDORU

Kurulacak “Gazze İnsani Yardım Koridorundan gidecek yardımların ne kadarının Gazzelilere ulaşacağı ve etkin olacağı” yönündeki bir soruya Kombos, “Şu süreçte kargoların güvenli bir şekilde ulaşması üzerinde çalışıyoruz. Eğer her şey planlandığı şekilde gider ve kurulan mekanizma sorunsuz işlerse, daha büyük bir kargo gemisi yola çıkacak. Ardından bu sevkiyatların sistematik bir şekilde çalışmasını sağlayacağız.” yanıtını verdi.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan haberde, Hayfa Limanı’nın hedef alınması ihtimaline karşın, ülkeye gelen ithalatın korunması ve ABD’nin Gazze kıyısında kurmayı planladığı limana ulaşmadan önce malların inceleneceği bir kontrol noktası olması amacıyla GKRY’den bir liman satın almaya yönelik çalışma yapıldığı ifade edilmişti.

(AA)

Gazze’ye 200 ton gıda götürecek gemi Kıbrıs’tan yola çıktı

GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, İsrail’in ülkelerinden liman satın alacağı haberlerini yalanladı.

Kaynak: TELE1