Güney Kıbrıs’tan faşist EOKA’ya “layık değil” kararı

Yayın tarihi: 7 Aralık 2022 Çarşamba 3:24 pm - Güncelleme: 7 Aralık 2022 Çarşamba 3:24 pm

Güney Kıbrıs Rum Kesimi meclisi, faşist EOKA’nın kurucusu ve lideri Yorgos Grivas Digenis için “hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararını, oy çokluğu ile kabul etti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde meclis, EOKA’nın kurucusu ve lideri Yorgos Grivas Digenis için “hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararını kabul etti. Karara göre 1960’lı ve 1970’li yıllarda, Kıbrıslı Türklere soykırım uygulamayı hedefleyen ve yüzlerce Türkü katleden EOKA’nın lideri Yorgos Grivas Digenis, devlet tarafından hiçbir şekilde onurlandırılmayacak.

KKTC’de Milli Piyango bileti skandalı! EOKA militanlarının fotoğrafları basıldı

Karar, devletin Grivas ile olan bağını kestiği ve Grivas’ı “onurlandırmama” listesine aldığı için, Güney Kıbrıs’ın faşist ve sağ kesiminden tepki gördü.

ODA TV’de yer alan habere göre, Grivas Digenis Vakfı önderliğinde faşist örgütler, 8 Aralık’ta Rum Meclisi önünde eylem düzenleyecek.

Söz konusu “onurlandırmama” kararı uyarınca, devlet bütçesinden Grivas ile ilgili anma, ziyaret, her türlü anıt inşası-bakımı ve benzeri etkinliklere harcama yapılamayacak.

RUM FAŞİSTLERDEN PROTESTO

Rum gazetesi Fileleftheros, Güney Kıbrıs’taki faşist örgütlerin, derneklerin ve EOKA sempatizanı spor kulüplerinin karara “çok şiddetli tepki gösterdiğini” söyledi. Gazete, 8 Aralık’ta Rum meclis binası önünde saat 17.39’da düzenlenecek eyleme destek çağrısında bulundu.

EOKA’cılar Derneği ise faşist kanadın hoşnutsuzluğunu yazılı açıklama ile dile getirdi ve “Grivas Digenis Vakfı” önderliğinde düzenlenecek gösterilere katılacaklarını bildirdi.