Güney Kıbrıs’ta camiye provokatif saldırı!

Yayın tarihi: 26 Ağustos 2023 Cumartesi 5:31 pm - Güncelleme: 26 Ağustos 2023 Cumartesi 5:32 pm

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi’ne gece saatlerinde molotofkokteyli ile bir saldırı düzenlendi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol kentinde bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi’ne gece saatlerinde bir kişinin molotofkokteyli attığı, caminin kapısının ve duvarının zarar gördüğü kaydedildi.

Türk Ajansı Kıbrıs’ta(TAK), güvenlik kameralarına yansıyan saldırı üzerine Rum polisinin saldırgan veya saldırganları yakalamak üzere çalışma başlattığını duyurdu.
Bazı haberlere göre saldırı öncesi caminin duvarlarına sprey boyayla “Immigrants’ Islam not welcome” (Göçmenlerin İslam’ı hoş karşılanmıyor) diye yazıldı.

ERSİN TATAR’DAN KINAMA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar saldırıyı kınadı.

Tatar yaptığı yazılı açıklamada, Limasol’da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi’ne gerçekleştirilen molotofkokteyli saldırısının bir kundaklama girişimi olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Saldırı, demokrasi ve fikir özgürlüğü ile açıklanması mümkün olmayan, dünya üzerinde 2 milyardan fazla insanın inancına ve kutsal değerlerine yönelik yapılan düşmanca bir öfkenin tezahürüdür. Tarihi, dini ve kültürel varlıklarımıza yönelik saldırılar karşısında faillerin ivedilikle yargı karşısına çıkarılmasının gerekliliğine dikkati çekerken bu türden çağdışı saldırıların, tüm dünya insanlığına yönelik bir tehdit olduğunu ve dünya barışını dinamitlediğinin altını çizmek istiyorum. Saldırıyı kınıyorum.”

Şener Üşümezsoy “saldırıya uğradı” diye paylaşılan görüntülerdeki gerçeği anlattı