Guerrilla virüsü Android kullanıcıları tehdit ediyor

Yayın tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 7:30 am - Güncelleme: 24 Mayıs 2023 Çarşamba 12:45 pm

Teknoloji ve akıllı cihazlar dünyası her geçen gün daha da gelişirken, maalesef teknolojinin sunduğu bu fırsatlar bazen gölge yanlarını da beraberinde getiriyor. En son raporlar, Android cihazlarının güvenliği hakkında yeni bir tehdit olan Guerrilla virüsü konusunda alarm zilleri çaldırdı.

Android cihazlarının güvenlik durumu yıllar boyu tartışmalara konu oldu. Google, sisteminin zayıflıklarını korumak için önlemler alsa da, Google Play Store’da kötü niyetli üçüncü taraf uygulamalar konusunda hala etkili adımlar atılmasını bekliyoruz. Bu durum, Android cihazlarının güvenliğini şüpheli bir duruma getiriyor. Geçen hafta yayınlanan bir rapor, bu sorunu daha da ciddi bir hale getirdi. Rapor, 8.9 milyon Android cihazının kötü niyetli bir yazılım tarafından enfekte edildiğini ortaya koydu. Zararlı yazılımın kimliği de belirlendi.

 

Guerrilla

Sophos adlı bir siber güvenlik firması, zararlı uygulamayı Guerrilla olarak tanımladı. Sophos, Guerrilla uygulamasının izini sürdü ve elde ettiği bulgular oldukça endişe vericiydi. Çünkü Guerrilla, Google Play Store’da 15 farklı uygulamanın alt yapısında yer alıyordu.

Guerrilla’nın temel eylemi oldukça basit. Uygulama içerisinde “güncelleme bildirimi” şeklinde bir arka kapı açıyor. Bu, zararlı yazılımların güncelleme görüntüsünde telefonunuza indirilmesine izin veriyor. Sonrasında indirilen zararlı yazılım, telefonunuzun pil ömrünü, performansını ve görünen reklam içeriğini olumsuz etkiliyor.

Google konum takibi yüzünden yine tazminat ödeyece

 

Guerrilla içeren telefonlar genellikle düşük pil ömrüne ve performansa sahip oluyorlar. Kullanıcıların karşılaştığı reklamlar genellikle alakasız ve uygunsuz içerikli olabiliyor. Şu anda virüsün en yaygın olduğu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Endonezya, Tayland ve Rusya bulunuyor. Türkiye’ye baktığımızda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor. Güvenlik şirketlerinden henüz bu zararlı uygulamaların hangi markaların veya uygulamaların altında olduğuna dair bir açıklama gelmedi. Android kullanıcıları için bir kötü haber daha.

k