Gümüşhane’ye Rus İHA’sı düştü

Yayın tarihi: 22 Haziran 2022 Çarşamba 1:45 pm - Güncelleme: 22 Haziran 2022 Çarşamba 1:49 pm

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesindeki yaylaya Rusya’ya ait olduğu belirtilen İnsansız Hava Aracı (İHA) düştü. İHA’nın Ukrayna ya da Suriye bölgelerinden sinyal kopması sonucu Gümüşhane’ye yöneldiği düşünülürken incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi. 

Kürtün ilçesi Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki kırsal alanda kayalık bölgede, köylüler, hasarlı insansız hava aracı olduğunu görünce, durumu jandarmaya bildirdi. İhbarla bölgeye gelen ekipler, inceleme başlattı. İlk incelemelerde silahsız İHA’nın Rus yapımı keşif amaçlı ‘Orlan-10’ tipi olduğunu belirlendi.

Orlan-10

SİNYAL KOPMASI SONUCU MU DÜŞTÜ?

Kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan ve düşme nedeni henüz bilinmeyen İHA, bulunduğu yerden alınıp kapsamlı incelenmesi için Ankara’ya gönderildi. İHA’nın, Ukrayna ya da Suriye bölgelerinden sinyal kopması sonucu yöneldiği Gümüşhane kırsalında düştüğü değerlendiriliyor.

Orlan-10

NE ZAMAN VE NASIL DÜŞTÜĞÜ ARAŞTIRILACAK

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘İnsansız hava aracının dün yaylada vatandaşlar tarafından bulunduğunu belirterek ilgili birimlerin incelemesinin ardından Ankara’ya gönderildiğini açıkladı. Vali Taşbilek, İHA’nın ne zaman ve nasıl düştüğünün araştırıldığını sözlerine ekledi.

 

Hırvatistan’da Sovyet yapımı keşif uçağı düştü!