Gram altında yükseliş devam eder mi? Uzmanından yanıt geldi

Yayın tarihi: 1 Mart 2024 Cuma 3:52 pm - Güncelleme: 1 Mart 2024 Cuma 3:52 pm

Altın rekor kırmaya devam ederken, vatandaşlar yatırım için yükselişin sürüp sürmeyeceğini merak ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ‘Gram altında yükseliş sürecek mi?’ sorusunu yanıtladı. Yıldırımtürk,  “Kısa sürede 2 bin 20, 2 bin 70; bu seviyeler de geçilirse 2 bin 85, 2 bin 100 seviyelerini görebiliriz” dedi.

Altın Mart ayına rekor kırarak başladı. Bugün sabah saatleri itibarıyla gram altın 2 bin 70 lirayı gördü. Yatırım için altın almayı düşünen vatandaşlar da sarı madendeki yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Peki altındaki yükseliş sürer mi? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk bu soruyu yanıtladı.

NTV’ye konuşan Yıldırımtürk, gram altındaki yükselişle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Amerikan Merkez Bankası’nın 6 kez faiz indirimi yapılacağına dair bir beklenti oluşturduğunun altını çizen Yıldırımtürk, bu beklentilerin 3’e düşürüldüğünü dile getirdi. “Bu da altın fiyatlarının aralık ve ocak ayında bu beklentilerle bin 984 dolara kadar geriledi” diye konuşan Yıldırımtürk; ekonomik veriler, jeopolitik gerginlikler ve petrol fiyatlarındaki yükselişlerle birlikte altın fiyatlarının yükselişe geçtiğini dile getirdi.

Dün ABD’de açıklanan ve Fed’in enflasyona ilişkin yakından takip ettiği verilerin başında gelen çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksiyle birlikte FED’in faiz indirimine gitme ihtimali olduğunu ifade eden Yıldırımtürk, “Amerika’da açıklanan kişisel tüketim verileriyle faiz indiriminin olabileceği yorumları yapıldı. Bundan sonra ABD’den gelecek ekonomik veriler, mart sonunda başlayacak faiz indirimleri beklentisini hazirana ötelemiş durumda.” dedi.

Yıldırımtürk, altın fiyatlarıyla ilgili ise “Kısa sürede 2 bin 20, 2 bin 70; bu seviyeler de geçilirse 2 bin 85, 2 bin 100 seviyelerini görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

MB’den yapılan açıklamalarda mayıs ayına kadar enflasyonun yükseleceği ve en yüksek seviyesinin de o aylarda görüleceği beklentisinden bahseden Yıldırımtürk, “Döviz tarafında da kontrollü bir yükseliş söz konusu. Altının da dış piyasa fiyatıyla içerdeki fiyatı arasında dış piyasadan daha yüksek fiyattan işlem görüyor. Bir miktar yükselişin enflasyon beklentisinden kaynakladığı gibi dış piyasalardaki yükselişin de içerde yansıma bulduğunu görüyoruz” dedi.

İslam Memiş’ten Mart ayı için dolar ve altın tahmini! Hangi seviyeye gelebilir?

altın, altın fiyatları, altın artar mı, altın fiyatları, altın yatırım, altın alınır mı

 

Kaynak: TELE1