Gram altında tarihi rekor!

Yayın tarihi: 18 Mart 2023 Cumartesi 2:22 pm - Güncelleme: 18 Mart 2023 Cumartesi 2:22 pm

ABD’de bankacılık sektörüne ilişkin endişeler, yatırımcıların ‘güvenli liman’ olarak altına yönelişini artırdı. Yaşanan krizle birlikte Gram Altın bin 216 liraya ulaştı.

Bankacılık sektöründeki endişelerle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 22 Mart’taki toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine dönük beklentinin sıfırlanması ve faizin sabit bırakılabileceğine dair beklentilerin ortaya çıkması, dolar endeksini geriletirken altın fiyatlarını destekledi.

ONS ALTIN DÜN SERT YÜKSELDİ

Londra’da spot piyasada altının ons fiyatı 1989 dolarla 11 ayın zirvesini gördü. Ons altında dünkü yükseliş oranı, yüzde 3,7’ye ulaştı.

Geçen haftayı bin 868 dolardan kapatan ons altın, bir haftada yüzde 6,5 oranında yükselerek yatırımcısına kazandırdı.

New York’ta nisan vadeli ons altın fiyatı bugün bin 993 doları gördü.

Gram altında da bin 216 TL ile rekor seviye görülürken, Cumhuriyet altını 8 bin 126 TL, çeyrek altın bin 974 TL, yarım altın 3 bin 948 TL seviyesine yükseldi.

ABD’de banka depremi sürüyor! Bir banka daha iflas etti

YÜKSELİŞİN DEVAMI BEKLENİYOR

ABD merkezli çevrimiçi alım satım platformu OANDA analisti Ed Moya, “Bankacılık sektörüne dair endişeler, altın fiyatlarını keskin şekilde yukarı götürüyor” dedi. Moya, kısa dönemli makro risklere bakan birçok altın yatırımcısının, değerli metalde yükseliş beklediğini belirtti.

Ons altında Ağustos 2020’de pandemide ortaya çıkan finansal depremin etkisiyle 2 bin 72 dolar seviyesi görülmüştü. 2 bin dolar seviyesi en son Mart 2022’de kırılmıştı.

Uzmanlar, 2 bin dolar seviyesinin tekrar kırılabileceğini dile getiriyor.

BİR BANKA DAHA TEHLİKEDE

ABD’de geçen hafta Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın iflaslarının ardından First Republic Bank için de endişeler artıyor.

30 milyar dolarlık mevduat aktarımına rağmen banka hisselerinde sert dalgalanma yaşandı ve kapanışta hisse değeri yüzde 33 düştü. Bu da bankacılık sektörüne ilişkin endişeleri artırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, First Republic Bank’ın uzun vadeli borçlanma notunu Baa1’den B2’ye düşürdü. Bankanın uzun vadeli mevduat notu da A1’den Baa3’e düşürüldü.