Gözünü ve burnunu kaybetti: Kara mantar hastalığı nedir?

4 Haziran 2021 Cuma

Gözünü ve burnunu kaybetti: Kara mantar hastalığı nedir?

İlk olarak Hindistan’da görülen kara mantar hastalığı bir hastanın gözünü, damağını ve burnunu kaybetmesine sebep oldu. Hastalık Mısır ve Irak’ın ardından Meksika’ya da sıçradı.

Kara mantar olarak da bilinen mukromikoz hastalığı Meksika’da da ortaya çıktı. Meksika eyaletinde yer alan General Hospital de Zona 71 Hastanesi yetkilileri, 34 yaşındaki Gregorio Avendano Jimenez’de kara mantar hastalığının tespit edildiğini açıkladı.

Yaklaşık 9 aydır diyabet hastası olan ve bir ay önce koronavirüsü atlatan hastanın sağlığının kötüye gitmesi üzerine hastaneye kaldırıldı. Hastada şiddetli baş ağrısı, burun kanamaları ve sol tarafta yüz felci görüldü. Glikoz seviyesi ise 500 mg/dl’ye ulaştı.

Burada hemen hastaneye yatışı sağlanan hastanın durumu gün geçtikçe daha kötüye gitti. Doktoru tarafından yakınlarına yapılan açıklamada, hastanın enfeksiyon nedeniyle sol gözünü, burnunu ve damağını kaybettiğini, ayrıca beynin de etkilenmesinin an meselesi olduğu belirtildi. Ayrıca hastanın hayati riskinin yüksek olduğu bildirildi.

KARA MANTAR NEDİR?

Bir enfeksiyon hastalığı olan mukormikoz, çok nadir görülüyor. Hastalık genellikle toprak, bitki, gübre veya çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mukor küfüyle temas sonucu ortaya çıkıyor.

Sinüs, beyin ve akciğerleri etkileyen kara mantar, diyabet hastalarında veya kanser ile AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Kripto para yasağı Hindistan Merkez Bankası gündeminde

Benzer Haberler