Gözler Meclis’te, ‘ikinci EYT’ geliyor! Kimler yararlanacak?

Yayın tarihi: 20 Haziran 2024 Perşembe 12:18 pm - Güncelleme: 20 Haziran 2024 Perşembe 12:19 pm

Bayram tatilinin ardından milyonlarca vatandaşın gözü İkinci Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi için Meclis’te olacak. Peki düzenlemeden kimler yararlanabilecek? İşte detaylar…

‘İkinci Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ (EYT) düzenlemesi için geri sayım başladı. Bayram tatilinin ardından, milyonlarca vatandaşın gözü Meclis’te olacak. Mynet’te yer alan düzenlemenin esnafa, ev kadınlarına ve çalışan annelere yönelik ‘iyileştirmeler’ içeriyor.

BAĞKUR’LU ESNAFA EMEKLİLİK

Özellikle Bağ-Kur’lu küçük esnaf, EYT düzenlemesinin ardından prim gün sayısının Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı çalışanlarla eşitlenmesini bekliyor. Erken emeklilik için Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e inmesi gerekiyor. Düzenlemeyle Bağ-Kur’lu esnafların emeklilik için gerekli prim gün sayısının, SGK’lı çalışanlarınki gibi 9000 günden 7200 güne indirilmesi hedefleniyor. Böylelikle esnafın 5 yıl erken emekli olması sağlanacak.

EMEKLİLİK YAŞI ÇOCUK SAYISINA GÖRE DEĞİŞECEK

Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre de esnetilmesi gündemde. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payının kadınlarda da çocuk sayısına göre uygulanması söz konusu olacak.

EV KADINLARINA SİGORTA PRİM DESTEĞİ

Ev kadınları da isteğe bağlı emeklilik de devlet desteğinin verilmesini bekliyor. O düzenlemeyle de isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacak. Asgari ücret üzerinden hesaplandığında en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 TL, bunun 2 bin 133 TL’si ev kadınlarına destek olarak verilecek.

Kaynak: Mynet, Halk TV