‘Gösterilere müdahale oranımız binde bir’

Yayın tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe 12:03 am - Güncelleme: 24 Eylül 2020 Perşembe 1:08 am

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı televizyon programında gösteri yapmak isteyen partilere izin verildiğini söyledi. Soylu, “Gösterilere müdahale oranımız binde bir.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TGRT Haber’de katıldığı Gündem Özel programında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

AYM TARTIŞMASI

Bizim Anayasa Mahkemesiyle kişisel bir sorunumuzun olması mümkün değil. Elbette ki devletin tepesinde böyle bir sorunu kabul edebilmesi doğru değil. Hepimiz ülke için çalışıyoruz. Karşı karşıya kaldığımız noktayı ifade etmeliyiz. Ben de kendi üslubumla bunu ifade etmeye çalıştım. Benim dilim düşünceyi saklamaz. Ne varsa onu ifade etmeye çalışır. Şimdi Anayasa Mahkemesi ne zaman kuruldu. İlk üyelerinin içinde kimler var. Adnan Menderes’i asanlar. Türkiye’de birçok tartışmalar oldu.

Sınavda bir hoca geldi sınıfımızdaki kız arkadaşımızın başörtüsünü çıkarmaya çalıştı. İzin vermedik. Anayasa Mahkemesi ne yaptı? Başörtü hakkının engellenmesini sağlayan, bir olayı iptal etti. Siyaset yol açıyor, AYM iptal ediyor. Refah Partisi’ni kim kapattı? Refah Partisi ne yaptı bu ülkeye? Özgürlük değil mi bir siyasi ifadenin sağlanması? Nerede özgürlük? 367 garabetini Anayasa Mahkemesi sağladı. Devletin görevi kamu düzenini sağlamaktır. Bir takım sözde aydınlar bir bildiri imzaladı. Türkiye’yi uluslararası kuruluşlara şikayet ediyorlar. Devlet katliam yaptı diyorlar. Kimse kusura bakmasın. Başkomiser Ahmet Çamur katil mi? Şehit oldu orada. Rezil bir bildiri bu. AYM diyor ki her ne kadar PKK’nın söyledikleri ile özdeşleşse de bunu söyleme hürriyeti vardır. AYM bu ifadelere düşünce özgürlüğü diyor.

GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ HAKKI

“Biz de eksik ya da yanlış yapabiliriz. Ama AYM’nin bir takım üyeleri yanlıştan yoksun değiller, onlar da yapabilir. Kendimle ilgili kararlarım dışında bir eleştiri yaptım mı? Kamu düzeninin sağlanması için diyor ki Ankara İstanbul arası yürüyüş olsun. Mesele güvenlik meselesi mi, Özgürlük meselesi mi? Biz güvenliği sağlarız. Gösterilere müdahale oranımız binde bir. Yani bir HDP’li bizden şu meydanı istedik vermediniz desin? Yeter ki terör örgütü pankartı sloganı atılmasın.”

“SELEFİ ÖRGÜTLERLE İLGİLİ 47 YAPILANMA VAR”

“2016’dan 2020’ye selefi örgütlerden 5000 bine yakın kişi gözaltına alındı. DEAŞ’ın üst düzey bir emiri daha gözaltına alındı, daha sonra açıklayacağız. Kanıtı buluyoruz, operasyonu yapıyoruz. Selefi örgütlerle ilgili 47 yapılanma var. Yaklaşık 28 dernek ve vakfa operasyon yaptık. Cübbeli Ahmet Hoca 1-2 güne bildiklerini anlatacak. Selefi örgütlerin arkasında bir yapı var.”

‘ERDOĞAN’DAN SONRA SİYASETTE OLMAYACAĞIM’

“Benim bırakabileceğim en büyük miras Sayın Cumhurbaşkanımız ile çalışma şerefidir; ben buna nail oldum. Tayyip Erdoğan’la beraber defteri kapatacağım.”

Ayrıntılar geliyor…