Görenler şaştı kaldı! ‘Şeffaf balık’ Bodrum’da

10 Temmuz 2021 Cumartesi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde şeffaf bir balık türü olan ‘salpa maxima’ görüldü.

Odatv’nin haberine göre; Muğla’nın Bodrum ilçesinde denizanası benzeyen şeffaf bir tür olan ‘salpa maxima’ görüldü. ‘Tulumlular’ grubuna dahil olan, denizlerde sürüklenerek hareket bu organizmayla nadir de olsa Türkiye’de de karşılaşılabiliyor.

İlk kez 2014 yılında Yeni Zelanda’da bir balıkçı tarafından keşfedilen “şeffaf balık” adı da verilen bu tür, 2019 yılında da Datça’da da kameralara yansımıştı.

KOLONİ HALİNDE

Turuncu renkli düğmeyi andıran bölümleri dışında tümüyle şeffaf olan salpalar suyu pompalayarak hareket ediyor. Fitoplankton denilen mikroskobik alglerle ve bakterilerle beslenen salpa maximalar, ilkbaharda fitoplanktonların çoğalmasıyla beraber onlarcası bir araya gelerek uzun zincirler şeklinde koloni oluşturması ile biliniyor.

ZARARLARI YOK

Birlikte hareket eden bu tür, beslenme amacıyla kıyılara yaklaşabiliyor. İnsanlara herhangi bir zararı olmayan salpa maxima kolonilerinin, fitoplankton miktarı azaldıkça sayılarında da azalma görülüyor. İstavritgiller (trachurus) ve mezgit türleri, kaplumbağalar, deniz kuşları, ton balıkları ve bazı denizanaları salpleri besin olarak tüketiyor.

Ege sahilinde endişelendiren görüntü

Benzer Haberler