Google Earth harita servisini güncelleyecek

12 Haziran 2020 Cuma

Google Earth harita servisini güncelleyecek

Google Earth günlük 12 fotoğrafla harita servisini güncelleyecek. Bu da Google’ın harita uydularını 2017 yılında sattığı Planet şirketinin, Elon Musk’ın SpaceX ile yaptığı anlaşmayla mümkün olacak.

Google Earth günlük fotoğraf güncellemeleri yapacak mı? Google, Maps ve Earth servisleri için kullandığı kendi uydu ağını 2017 yılında Planet şirketine satmıştı. Uydu işletmeciliğini terk eden Google böylece haritaların uydu görüntülerini Planet’ten satın almaya başladı. Ancak uyduların görüntü çözünürlüğü 80 metre boyutundayken, Planet uyduların yüksekliğini düşüerek 30 metre çözünürlüğe kadar indi.

Google Earth

Planet şimdi SpaceX’in Starlink uydularını uzaya göndermek için fırlatacağı roketlere kendisi için de 3 uydu yerleştirecek. Bir çamaşır makinesi büyüklüğünde ve 110 kilo ağırlığındaki 3 uydu ile beraber şirketin toplam uydu sayısı 21′ çıkacak.

Bu 21 uydunun ise rotalarının ayarlanmasıyla, dünyanın yoğun bölgelerinin günlük fotoğraf çekme sıklığı 12’ye kadar çıkacak. Tüm dünyadaki ortalam ise 7’ye yükselecek. Yani uydular, bir bölgenin üzerinden günde 7 defa geçerek fotoğraf çekecek.

Google’ın bu 7 veya 12 farklı fotoğrafı ne zaman güncellemeye başlayacağı ise bilinmiyor. Biz haritadan evimizin sokağına her gün 12 kez bakalım diye değil ancak çeşitli sektörlerde güncel uydu fotoğrafları gerektiği için bu uyduların fırlatılması önemli. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde, güncel uydu haritaları, bulut hareketleri ve hava tahminleri gibi analizler için yoğun şekilde uydu fotoğraflarına ihtiyaç duyuluyor.

Facebook Messenger yeni özellik sayesinde işletmelerin yüzünü güldürecek

Benzer Haberler