Gökhan Zan’ın adaylığını çeken TİP Lideri Erkan Baş’tan “Bundan sonra ne olacak” sorusuna cevap

Yayın tarihi: 20 Mart 2024 Çarşamba 7:34 am - Güncelleme: 20 Mart 2024 Çarşamba 7:34 am

Gazeteci İsmail Saymaz, Gökhan Zan‘ın adaylığını geri çeken TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile yaptığı röportajı bugünkü köşesine taşıdı. TİP Lideri bundan sonra ne olacağı konusunda sorulan soruya yanıt verdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay’da aday gösterdiği Gökhan Zan’ı ortaya çıkan bir ses kaydı nedeniyle adaylıktan çekmişti. Ses kayıtlarında Gökhan Zan olduğu iddia edilen bir kişinin AKP’den aradığını ileri süren başka biriyle adaylıktan çekilme konusunda 3 milyonluk bir pazarlık yapıldığı duyuluyor. Söz konusu ses kaydı hakkında konuşan Zan, “Bu Deepfake’i kim yapmışsa savcılık tarafından karar verilecektir” demişti.

Özgür Özel: Gökhan Zan sürpriz olmadı uyarmıştık

Sözcü Yazarı İsmail Saymaz bugünkü yazısında TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile yaptığı röportajı kaleme aldı. “Bundan sonra ne olacak?” sorusuna cevap veren Erkan Baş “Biz Zan’dan desteğimizi çektiğimizi açıkladık. Bundan sonra tek başına girecek. Ama onu da yapamaz, kimle yapacak? Böyle bir gücü yok. Yürütmesi zor.”  dedi

İşte İsmail Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü:

TİP lideri Erkan Baş, Gökhan Zan’ın ses kayıtlarına dair parti yöneticileriyle yaptığı görüşmede “Ben kazanamazsam geleceğimi düşünmek zorundayım” dediğini söylüyor. Baş, “Bu bizim arkadaşlar için işin koptuğu nokta” diyor.

Baş’a Zan’la ilgili aldıkları kararı sordum.

– Neden Zan’ın suç duyurusunun sonucunu beklemediniz?

Bizim açımızdan mesele şu: Bu adamla görüşme yapmış mı? Yapmış. Bu içerikte bir görüşme yapmasa bile adamla görüşmeler yapmış.

– Evet.

İki deprem suçlusu arasında, kire bulaşmayan, temiz bir siyaseti halka seçenek olarak sunmaya çalıştık. Böyle iddiaların ortaya çıkmış olması bize, şeffaflık ve temiz siyaset anlayışımıza uygun düşmedi. Bunu kendisine söyledik. Böyle yerlerde partimizin adının geçmesi tahammül edilecek bir şey değil.

– Kesin bir kanaate vardınız mı?

Konuşmaları dinlemedim. Ama konuşmalar Gökhan’a sorulduğunda, arada şöyle bir laf ediyor; “Ben kazanamazsam kendi geleceğimi düşünmek zorundayım.” Bu bizim arkadaşlar için işin koptuğu nokta. Başkaları için normal olan birtakım ilişkiler bizim için normal olmayabilir.

– Bunu TV yorumculuğu için mi diyor?

Olabilir, evet. Ben adaylığa girerken Lütfü Savaş ne der? AKP ne der? Adaylık Lütfü Savaş’a mı yarar? AKP’ye mi? Böyle hesaplar yapmam. Çizgimi güçlendirmeye çalışıyorum. Duruşu temsil etmeye çalışıyorum. Başkalarının hesaplarının parçası haline geldiğin andan itibaren, ister AKP ister Savaş olsun, kabul etmeyiz.

– Ne olacak bundan sonra?

Biz Zan’dan desteğimizi çektiğimizi açıkladık. Bundan sonra tek başına girecek. Ama onu da yapamaz, kimle yapacak? Böyle bir gücü yok. Yürütmesi zor.

Hatay’da ‘Gökhan Zan’ krizi! İkinci ses kaydı iddiası: Olan sana olacak, ihanet ettin

Kaynak: Sözcü