Gökhan Zan AKP’den 5 milyon dolar ve TRT Spor’da yorumculuk istedi iddiası

Yayın tarihi: 18 Mart 2024 Pazartesi 9:26 am - Güncelleme: 18 Mart 2024 Pazartesi 9:26 am

TİP’in Hatay’da Gökhan Zan‘ı adaylıktan çekmesinden sonra, Zan’ın bir aracıyla seçimden çekilmemesi koşuluyla 5 milyon dolar ve TRT Spor’da yorumculuk talep ettiği iddia edildi.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) gece yarısı Hatay Belediye başkan adayı Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekmesi gündem oldu. TİP’in “Partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır…” açıklaması sonrası Zan’ın suç duyurusunda bulunup “şantaj, iftira ve montaj” açıklaması bir çok iddiayı da beraberinde getirdi.

TİP Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti

Gazeteci İsmail Saymaz, TİP yetkilileri ve Gökhan Zan’la yaptığı konuşmayı aktardı.

5 MİLYON DOLAR İSTEDİ İDDİASI

Saymaz’ın aktardığına göre T.K. isimli bir kişi Gökhan Zan’la iletişime geçti. İddiaya göre T.K. isimli kişi “AK Parti Hatay İl Binası’ndan aradığını” söyleyerek, kayıt altına aldığı iddia edilen bu görüşme sırasında Gökhan Zan’a adaylıktan çekilmemesi karşılığında 3 milyon dolar önerdi. Zan da iddiaya göre 5 milyon dolar için pazarlık etti.

TRT’DE SPOR YORUMCULUĞU YAPMAK İÇİN İKİNCİ PAZARLIK

İddiaya göre İkinci bir görüşme kaydında ise Gökhan Zan’ın TRT’de spor yorumculuğu yapmak için pazarlık ettiği ileri sürüldü. Turgay Kocakaya, bir süre sonra yine iddiaya göre bu kayıtları kullanarak Gökhan Zan’a şantaj yaptı. Gökhan Zan da suç duyurusunda bulundu. Bu iki ses kaydı CHP’nin adayı Lütfi Savaş’ın ekibine de TİP Genel Merkezi’ne de ulaştı. TİP Genel Merkezi, kayıtları dinledikten sonra Gökhan Zan’la görüştü. Gökhan Zan iddiaya göre ilk ses kaydının tamamen montaj olduğunu ve suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Spor yorumculuğuyla ilgili olan ikinci kaydı ise kısmen doğruladı ve yerel seçimlerden sonra yorumcu olarak mesleğine devam etmek istediğini söyledi.

Adaylığı geri çekilen Gökhan Zan’dan savcılık önünde ilk açıklama: Tehdit ve şantaja maruz kaldım

MONTAJ OLMA İHTİMALİ DÜŞÜK

Saymaz’a konuşan TİP yöneticileri ise ses kaydının montaj olduğuna ilişkin iddiayı inandırıcı bulmadıklarını, zaman zaman Türkçe, zaman zaman Arapça konuşulan ses kaydının montaj olma ihtimalinin zayıf olduğunu aktardı. Gökhan Zan’la yapılan görüşmenin ardından adaylıktan çekilmesi kararı alındı. Gökhan Zan ise bu meselenin kendisi için şeref meselesi olduğunu belirterek adaylıktan çekilmeyeceğini ve TİP desteği olmasa da yarışa devam edeceğini söyledi.

Haber Merkezi

Kaynak: HABER MERKEZİ