Godfather’ın Sonny Corleone’si James Caan yaşamını yitirdi

8 Temmuz 2022 Cuma

ABD’li aktör James Caan, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Caan, The Godfather (Baba) filmindeki Sonny Corleone rolü ile sinemaseverlerin hafızasına kazınmıştı. 

The Godfather, Elf ve Misery filmleriyle tanınan ABD’li aktör James Caan, 82 yaşında hayatını kaybetti. Caan, 70’ler boyunca Hollywood’un tanınan simalarından biri oldu. 2000’li yıllara kadar sahnede kalmaya devam eden Caan, Oscar, Emmy ve dört Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. 

MİCHEAL CORLEONE ROLÜNÜ AL PACİNO’YA KAPTIRDI

NTVnin haberine göre; Caan,  Coppola’nın The Godfather’ıyla büyük bir atılım gerçekleştirdi. Caan başlangıçta Michael Corleone rolü için seçmelere katıldı ancak rolü Al Pacino’ya kaptırdı ve Michael Corleone’nin ağabeyi Sonny karakterini canlandırdı. Caan, bu rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar kazandı.

1981’de Michael Mann’in yönettiği “Hırsız” (Thief) filminde başrol oynadı. Profesyonel bir hırsızı canlandırdığı bu film, kara film klasikleri arasına girdi. 1982’den 1987’ye kadar hiçbir filmde rol almadı. 1987’de Vietnam Savaşı’nın konu edildiği, Francis Ford Coppola tarafından yönetilen “Gardens of Stone” filmiyle beyaz perdeye döndü.

JAMES CAAN KİMDİR?

Ünlü aktör, 1940 yılında kasaplık yapan bir babanın oğlu olarak Bronx, New York’ta doğdu.

Caan, başlangıçta bir futbolcu olarak kariyer yapmayı hedefledi, ancak New York eyaletindeki Hofstra Üniversitesi’nde okuduktan sonra oyunculukla ilgilenmeye başladı.

Caan, 1967’de “El Dorado”da John Wayne ile birlikte oynadı. İlk olumlu eleştirilerini 1969’da engelli bir futbolcuyu canlandırdığı, Francis Ford Coppola’nın yönettiği “The Rain People” ile aldı.

Oyuncu Sencar Sağdıç yaşamını yitirdi

Benzer Haberler