Göç İdaresi Başkanlığı’ndan İmamoğlu’nun ‘mülteci’ açıklamasına yanıt

1 Kasım 2021 Pazartesi

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan İmamoğlu’nun ‘mülteci’ açıklamasına yanıt

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘2,5 milyon mülteci’ açıklamasına yanıt geldi.

Almanya’ya İşgücü Göçünün 60.Yılı Etkinliklerinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu “Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2,5 milyona yakın, İstanbul’a yerleşmiş ama sığınmacı ama mülteci ama oturma izni almış insanla karşı karşıya” dedi. İmamoğlu’nun bu açıklamasının ardından, Göç İdaresi Başkanlığı Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bugün bazı basın yayın organlarında yer alan İstanbul ilinde ‘ama sığınmacı, ama mülteci, ama oturma izni almış’ 2,5 milyona yakın yabancının yaşadığı yönündeki açıklaması İstanbul ilindeki gerçek durumu yansıtmamaktadır.

İstanbul İli genelinde ikamet izinli 644.726, geçici koruma statüsündeki Suriyeli 535.025 ve mülteci/ şartlı mülteci statülerinde 2.406 olmak üzere tüm hukuki statülerde toplam 1.182.157 yabancı bulunmaktadır.

Ülkemiz genelinde ise ikamet izni, geçici koruma ve mülteci/ şartlı mülteci statülerinde toplam 5.276.471 yabancı bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘Tosuncuk’un ağabeyi iade ediliyor!

Benzer Haberler