Gizemli hepatit hastalığı havadan bulaşıyor olabilir

27 Nisan 2022 Çarşamba

Gizemli hepatit hastalığı havadan bulaşıyor olabilir

İngiltere’de ortaya çıkan gizemli hepatit virüsü yayılmaya devam ediyor. Virüsün Kanada’ya sıçramasıyla birlikte toplam 13 ülkede gizemli hepatit virüsü görüldü. Şu ana kadar 200 çocuğa virüsün bulaştığı bildirildi. Virüsün hava yolu ile bulaşan adenovirüs kaynaklı olabileceği görüşü dile getirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 24 Nisan’da gizemli hepatit virüsü sebebiyle bir çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı. İngiltere’de bu yılın başlarında görülen virüs ülkede 114 çocuğu enfekte etti. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan virüsün toplum içinde yaygın bir virüs olan adenovirüs kaynaklı olabileceği bildirildi.  Virüs sebebiyle İngiltere’de enfekte olan 114 çocuktan 10’nuna karaciğer nakli yapıldı.

Kanada’ya da virüsün sirayet etmesiyle virüsün görüldüğü ülke sayısı 13’e çıktı. DSÖ verilerine göre, virüs ABD, İngiltere, İspanya, İsrail, Danimarka, İrlanda, İtalya, Norveç, Fransa, Romanya, Belçika ve Hollanda’da açıklanamayan hepatit vakaları görüldü. Virüsün 13 ülkeye sirayet etmesiyle en az 200 çocuğun hastalandığı bildirildi.

BELİRTİLER: İSHAL, BUULANDI VE DERİ SARARMASI

İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu, adenovirüsün F41 adlı türünün baş şüpheli olduğunu açıkladı. Hastalığın görüldüğü çocukların çoğu beş yaşından küçük. Çocuklardaki belirtiler arasında ishal, bulantı ve derinin sararması yer alıyor.

İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu’ndan Dr. Meera Chand, diğer olası nedenleri de incelemeye devam ettiklerini söyledi.

Uzmanlar bu virüse yakalanan çocukların büyük bir kısmının ciddi bir hastalık geçirmediğini fakat çok küçük bir oranda hepatit olarak bilinen karaciğer iltihabının ortaya çıktığını belirtiyor.

Bilim insanları virüsün genetik diziliminde bu iltihapların daha yaygın görülmesine yol açan bir değişim olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

VİRÜS PANDEMİ ÖNLEMLERİ NEDENİYLE Mİ GÜCÜNÜ ARTIRDI?

Olası bir diğer neden ise pandemi önlemleri nedeniyle küçük çocukların bu virüse daha geç bir yaşta maruz kalması ve bu yüzden daha farklı belirtilerin ortaya çıkması.

BBC’nin haberine göre.; Liverpool Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Calum Semple “Adenovirüs Koronavirüs pandemisi sırasında getirilen önlemler nedeniyle neredeyse tamamen yok olmuştu ve şimdi bir dalgayla geri geldi” dedi.

İncelenen diğer nedenler arasında kısa süre önce koronavirüs geçirmiş olmanın adenovirüse yakalanan kişilerde iltihap riskini artırıp artırmadığı.

KORONAVİRÜS AŞILARIYLA BİR BAĞLANTISI YOK

Gizemli hepatit ile koronavirüs aşılarıyla ise herhangi bir bağ kurulamadı.

İngiltere’de teyit edilen vakaların hiçbirinde çocuklar koronavirüse karşı aşılanmamıştı.

Uzmanlar belirti gösteren çocukların 48 saat boyunca okula gönderilmemesi gerektiğini, el yıkama gibi hijyen önlemlerinin virüslerin yayılımını azalttığını vurguluyor.

VİRÜSÜN YENİ HEDEFİ KANADA OLDU

Kanada Halk Sağlığı Ajansından (PHAC) yapılan açıklamada, “Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Kanada’da küçük çocuklarda kökeni bilinmeyen şiddetli akut hepatit vakalarının farkındadır.” ifadesi kullanıldı.

Ülke genelinde saptanan hepatit vakalarının incelendiği aktarılan açıklamada, çalışmaların ilerleyen aşamalarında kamuoyunun bilgilendirileceği kaydedildi.

Açıklamada, saptanan vakaların sayısı ve hangi eyaletlerde görüldüğüne dair detaylı bilgiler verilmedi.

YENİ KÜRESEL SALGIN KAPIDA MI?

Hastalığın “gizemli” veya “nedeni belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken; yeni bir “küresel salgın” ihtimalini de gündeme taşıdı.

Kovid-19, henüz adı konulmadan önce “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

 

DSÖ: Gizemli hepatit virüsünden bir çocuk öldü

Benzer Haberler