Gine’de askerin yönetime el koyduğu iddia edildi

5 Eylül 2021 Pazar

Gine’de Cumhurbaşkanlığı Sarayının etrafında silah seslerinin duyulduğu belirtilmişti. Yerel medya, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin askeri darbeyle devrildiği öne sürüldü.

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin askeri darbeyle devrildiği öne sürüldü. Yerel basında, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya’nın ve Cumhurbaşkanı Conde’nin görüntüleri paylaşıldı.

Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Conde’nin ellerinde olduğunu belirten Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını söyledi. Sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise Conde’nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü.

Reuters Haber Ajansı’nın henüz doğrulayamadığı videolar, ABD’de başkanlık sarayı çevresinde saatlerce süren yoğun silah seslerinin ardından yayınlandı.

 “SİZ BUNU OKURKEN GİNE’DE BİR DARBE YAPILIYOR”

Zimbabwe’li gazeteci Hopewell Chin’ono, Twitter hesabından Conde’nin askerler tarafından tutuklandığını görülen videoyu paylaşarak, “Gine Devlet Başkanı Alpha Condé, ordu tarafından tutuklandı. Siz bunu okurken Gine’de bir darbe yapılıyor ve Başkan Saray’dan uzaklaştırıldı. Ona isyan eden özel kuvvetler, onu tutuklamak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti” notunu düştü.

SİLAH SESLERİ DUYULMUŞTU

Gine’de Cumhurbaşkanlığı Sarayının yakınında silah seslerinin duyulduğu bildirildi. Yerel basında yer alan haberlerde, başkent Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayı ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden yerel saatle 08.00’de otomatik silah seslerinin geldiği kaydedildi.

Silah atışlarının uzun süre devam ettiği belirtilerek, olayda askeri darbe girişimi ihtimali iddia edildi.

Resmi makamlardan konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

AFP’nin aktardığına göre, askeri darbe gerçekleşti ve hükümet feshedildi.

Benzer Haberler