Gezi tutuklularından açıklama: Demokrasi kazanacak

8 Mayıs 2022 Pazar

Gezi tutuklularından açıklama: Demokrasi kazanacak

Gezi Davası karar duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala ve 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman yazılı bir açıklama yaptı. Tutuklular Gezi Anneleri olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklanan Gezi direnişçileri Osman Kavala Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman cezaevinden yaptıkları ortak yazılı açıklamada anneler gününü kutlayarak “25 Nisan’dan beri seslerini seslerimize katan; adaletsizliğe, kuyruklu yalanlara, hukuk tanımazlığa itiraz eden milyonlarca insanımız umudumuza umut, gücümüze güç kattı.” ifadelerine yer verdi.

“KONU BİZLER DEĞİLİZ”

“25 Nisan’dan beri seslerini seslerimize katan; adaletsizliğe, kuyruklu yalanlara, hukuk tanımazlığa itiraz eden milyonlarca insanımız umudumuza umut, gücümüze güç kattı.
Başta amansız polis şiddetiyle evlatlarını yitiren Gezi Anneleri olmak üzere tüm annelerin ve canımız annelerimizin anneler gününü canı gönülden kutlarız…

Önceki dönem cumhurbaşkanlarından, kendi elleriyle poster yapan gençlere; siyasal parti genel başkanlarından, sosyal medyada itirazlarını dillendirenlere; konuyu gündemde tutan basın emekçilerinden, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine; aydın, sanatçı ve yazarlardan konuya kulak kabartan tüm insanlara selam ve teşekkür ederiz.

Konu bizler değiliz! Asıl mesele güzel ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en asgari düzeyde dahi bahsedip bahsedilmeyeceğidir.

Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak.

Biz adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve tabii ki Gezi’yi savunacağız.

‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…’”

Gezi Davası’nda tutuklanan Çiğdem Mater: Çok iyiyim, çünkü çok haklıyız

Benzer Haberler