Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Gezi davası İstinaf’a taşındı: Beraat kararı kaldırılsın, Kavala tutuklansın

Çizim: Zeynep Özatalay

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Edip Şahiner, beraatla sonuçlanan Gezi davasını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Şahiner, Osman Kavala’nın ‘Kaçma şüphesi olduğu için’ yeniden tutuklanmasını, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının ise kaldırılmasını istedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Gezi davasında 18 Şubat’ta verdiği karara itirazda bulunan Savcı Şahiner Osman Kavala’nın ‘Kaçma şüphesi olduğu için’ yeniden tutuklanmasını, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının ise kaldırılmasını istedi.

Diken’den Kemal Göktaş’ın haberine göre, İstanbul Bölge Adliye (istinaf) Mahkemesine gönderilmek üzere İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan 90 sayfalık istinaf başvurusunda, Osman Kavala’ya ‘Faaliyetlerinde Kürt kökenli ve Ermeni kökenli vatandaşlara ağırlık vermek‘ suçlaması yöneltildi.

Savcı Kavala’nın kadın hakları, çocuk istismarı, kadına şiddet, azınlıkların asimilasyonu, ifade özgürlüğü, çevre duyarlılığı gibi konularda yürüttüğü faaliyetlerin ‘İktidarı kitlesel kalkışmalarla saf dışı bırakma’ amacına yönelik olduğu da ileri sürüldü.

Gezi eylemlerini bir kalkışma olarak niteleyen Şahiner, Osman Kavala’nın bu sürecin planlanmasında, uygulanmasında ve ülkeye yayılmasında etkin rol oynadığını iddia etti. Savcı Kavala’nın Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Ayşe Mücella Yapıcı aracılığıyla olayları perde arkasından kontrol ettiğini de öne sürdü.