Gerici başhekim yardımcısını GATA’ya Menzil yerleştirmiş

7 Ekim 2020 Çarşamba

Gazeteci Saygı Öztürk, GATA’nın gerici Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in Menzil cemaati tarfından hastaneye yerleştirildiğini yazdı.

 

Saygı Öztürk bugün yayınlanan yazısında medeni kanunu hedef alan açıklamalarıyla gündem olan gerici Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in Menzil cemaati tarafı ile olan yakınlığını yazdı.

İşte Saygı Öztürk’ün yazısının ilgili bölümü:

Recap Akdağ bakanlıktan alınınca, Menzil Şeyhinin damadı Hasan Çağıl, (Babası Dr. Ahmet Çağıl da aynı zamanda şeyhin özel doktoruydu) Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ali Edizer’i de hemen yanına aldı. Hasan Çağıl görevinden ayrılınca, Ali Edizer’i bu kez Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun sahiplendi ve Müsteşarın
danışmanı yapıldı.

Recep Akdağ, belli bir aradan sonra yeniden Sağlık Bakanlığı’na gelince, Dr. Ali Edizer’i özel kalem müdürü yaptı. Edizer, Menzilcilerin atamalarında bürokrasi üzerinde daha da etkili hale geldi. Sağlıkta değişim ve dönüşüm devam ediyordu. Şeyhin damadı Hasan Çağıl, Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı yapıldı. Çağıl, bir zamanlar Menzil Şeyhinin kayseri Temsilciliğini yapan Ali Edizer’i yine Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği’ne 2012 yılında genel msekreter olarak atanmasına ilişkin sözleşme imzalattı.

Bu atamada Menzilci olduğu bilinen, Menzil Şeyhleri tarafından da mensupları olduğu gizlenmeyen bakanlardan Taner Yıldız da etkili oluyor. Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcılığı döneminde Menzil Sorumlusu olan Edizer, bu kez daha büyük bir güçle geliyordu. Ancak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan son anda “çizik” yedi. Ama, şeyhin damadı Hasan Çağıl, bunun üzerine Edizer’i danışman olarak yanına aldı. Hemen belirtelim, burada aldığı maaş, normal görevindekinden neredeyse üç kat fazlaydı.

Cemalettin Aykaç GATA’ya hastane müdürü olarak atandığı dönemde Ali Edizer de Kamu Hastaneleri Kurumu 1. Bölge İdari Hizmetler Başkanlığı görevinde bulundu. İşte o günlerde eşini  amografi çektirmek için GATA’ya götürdü. Ancak, o bölümde o gün kadın doktor olmadığını öğrenince görevlilerle tartıştı. Tartışma sırasında ayaklarından engelli olan Prof. Dr. Kemal Niyazi Arda’ya saldırdı. Başhekim Mehmet Ali Gülçiçek, olayı bir tutanağa bağlayıp Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’na intikal ettirdi. Soruşturma sonucu Edizer’e disiplin cezası verildi. Ayrıca yargılanması yönünde müfettiş rapor düzenledi. İlginçtir, dün de Ankara’da bu davanın duruşması yapıldı. Çok geçmeden, Ali Edizer, kavga edip disiplin cezası aldığı hastaneye başhekim yardımcısı olarak atandı. O dönem müsteşarlık görevinde Eyüp Gümüş bulunuyordu. Menzilcilerin gücü de bakanlıkta henüz kırılmamıştı. Edizer de, Recep Akdağ’a yakın çalıştığını her fırsatta söylüyordu.

Menzilciler bugün bakanlıklarda yine güçlerini koruyor. Siyasetçiler bu tarikattan, Menzilciler de siyasetçiler üzerinden ellerini hiç çekmedi. Tabii ki bu yazıyı yazarken Ali Edizer’i de aradım. Ancak, konuşmak istemedi.

 

Tamamını okumak için tıklayın.