Gergerlioğlu’ndan milletvekilliğinin iadesi için başvuru

16 Temmuz 2021 Cuma

Gergerlioğlu’ndan milletvekilliğinin iadesi için başvuru

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararı vermesinin ardından tahliye edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM Başkanlığı’na vekilliğinin iadesi için dilekçe verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında ‘hak ihlali’ kararı verdikten sonra 6 Temmuz’da cezaevinden çıkan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğin iade edilmesi için Meclis Başkanlığı’na dilekçe verdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre, dilekçesinde 24 Haziran 2018’de Kocaeli Milletvekili seçildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, seçilme süreci ve vekilliğinin düşürülme sürecine dair bilgilere yer verdi.

AYM’nin kararında ‘seçilme ve siyasi faaliyete bulunma hakkının ihlal’ kararı verdiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Ayrıca anılan kararın bir suretinin bilgi amaçlı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmesine de karar verilmiştir. Bu karar uyarınca, milletvekilliğimin düşürülmesinin dayanağı olan ceza hükmünün tüm hukuki sonuçları ile birlikte ortadan kaldığı açıktır” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin verdiği kararı ve işletilen sürece de atıfta bulunan Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

“Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi’nin 1 Temmuz 2021 tarihli ve 2019/10634 bireysel başvuru numaralı kararının ve Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/229 E., 2021/232 K. sayılı kararının ivedilikle uygulanarak TBMM’de milletvekili olarak seçme ve seçilme hakkımı kullanabilmem için 17.03.2021 tarihli TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda alınan milletvekilliğinin düşürülmesi kararının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına, bu karar nedeniyle oluşan tüm mali haklarımın iadesine, Meclis Genel Kurulunda ilgili kararların okunarak milletvekilliği görevime iade edilmeme karar verilmesini saygılarımla bilgilerinize sunarım.”

Gergerlioğlu’nun vekilliğinin iadesi için top Meclis’te

Benzer Haberler