Genco Erkal’dan tartışma yaratacak ‘kavuk’ eleştirisi

21 Eylül 2020 Pazartesi

Genco Erkal’dan tartışma yaratacak ‘kavuk’ eleştirisi

Genco Erkal, Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavukla ilgili tartışma yaratacak bir eleştiri yaptı.

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavuk, dün Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a devredildi.

Rasim Öztekin ‘Kavuğu’ Şevket Çoruh’a devretti

Kavuğu teslim alan Çoruh pandemi döneminde tiyatro emekçilerinin durumuna dikkat çekerek, “Türk tiyatrosu çok zor bir dönem yaşarken mahalle yanarken saçımızı mı tarıyoruz diye bir düşünce geldi aklıma… Bu kavuğu bugünkü zor şartlarda, Anadolu’da perde açmaya çalışan, alternatif sahnelerden apartman dairelerine kadar yüreği tiyatroyla dolu tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’ndan skandal: Ödülünü TTB’ye adayan Rutkay Aziz’i sansürledi

GENCO ERKAL’DAN ELEŞTİREL YAKLAŞIM

Kavuk devrinin ardından usta sanatçı Genco Erkal’dan eleştiri geldi. Erkal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda araştırmacı Tekin Deniz’in “Aslında kavuğun Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Dümbüllü tarafından kimseye devredilmediği” sözlerine “Pişmiş aşa su katmak istemem ama…” diyerek destek verdi.

Karar’a konuşan Tekin Deniz kavuk ile ilgili “Kavuk bir ustalık nişanesi, Dümbüllü Özkul’a kavuğu değil evindeki Pişekâr takkelerinden birini verdi. Kavuk hala ailede, Özkul ya da başka hiç kimse alamadı” demişti.

Benzer Haberler