Genco Erkal ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hakim karşısına çıkacak

24 Kasım 2021 Çarşamba

Genco Erkal ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hakim karşısına çıkacak

Genco Erkal’ın sosyal medya paylaşımları hakkında 5 yıl önce emniyete yapılan ihbarın değerlendirilmesi üzerine, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla iddianame düzenlenmiş, usta tiyatrocu, 5 yıl önce yapılmış toplamda 3 sosyal medya paylaşımı nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmuştu. Erkal yarın ise hakim karşısına çıkacak.

Genco Erkal, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçuyla savcılığa ifade verdikten sonra yaptığı açıklamada paylaşımlarının hiçbirinde cumhurbaşkanına hakaretin söz konusu olmadığını söyleyerek, “Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına, yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene, laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasına ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım” demişti.

Soruşturma sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Erkal hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

“25 KASIM SABAHI BU ADRESTEYİM..”

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek dava açıldı. Genco Erkal, yarın (25 Kasım) hakim karşısına çıkacak.

Erkal, dün akşam saatlerinde, sosyal medya hesabından, “25 Kasım sabahı bu adresteyim. 16. Asliye Ceza Mahkemesi” şeklinde paylaşım yaptı.

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında yapılan ihbar üzerine soruşturma başlatmıştı. 5 yıl önce atılmış 3 adet tweet nedeniyle 19 Nisan’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesine giderek savcılığa ifade vermişti.

 

Genco Erkal iddianame kabul edilirse nasıl savunma yapacağını yazdı

Genco Erkal’a ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis istendi

Benzer Haberler