Gelecek Partisi’nden muhalefete: Siyasi görüşümüz ne olursa olsun oyunu birlikte bozmalıyız

25 Eylül 2020 Cuma

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, HDP’ye yönelik operasyonla ilgili, “Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz” dedi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, HDP’ye yönelik operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Temurci, gözaltılara ilişkin yeni bulgular varsa bir an önce paylaşılması gerektiği, aksi taktirde operasyonun şaibeli olacağını belirtti.

“Terör hepimizin kırmızı çizgisidir” diyen Temurci, “Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız” dedi. Temurci, “Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz” ifadesini kullandı.

“SİYASİ RAKİPLERİMİZİ TERÖRİZE EDİP BUNA YARGIYI ALET ETMEK…”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın derhal gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşması gerektiğini ifade eden Temurci, şu ifadelere yer verdi:

“Terörün her türlüsüne karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Evet, terör hepimizin kırmızı çizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız. Soruyoruz? Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Katil Öcalan’ın mektubundan medet umanlar, Öcalan’ın kardeşini devletin televizyonuna çıkaranların hesap vermediği bir Türkiye’de bu operasyonun haklılığına nasıl inanalım? Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

“GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK VE KUTUPLAŞMAYI ZİRVEYE TAŞIMAK”

“Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde bu gözaltıların anlamı, Türkiye’de gündemi değiştirmek ve siyasette kutuplaşmayı zirveye taşımak olacaktır. Siyasi rakiplerine hain ve çete diyerek, beka siyaseti üzerinden kendi koltuklarını korumaya çalışanların devri bu ülkede artık son bulmalıdır. Millet olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz. Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz. Yargının tarafsız ve bağımsız olduğu, adaletin tesis edildiği, demokratik ve özgür bir Türkiye 84 milyonun ortak hedefi olmalıdır.

Flaş… Son HDP’li belediyeler de kayyuma gidiyor: 82 gözaltı kararı

AHMET DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kobani olayları sırasında Başbakanlık görevindeydi. HDP’nin o dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olaylardan bir gece önce ve parti olarak çağrı yapmadan önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 10 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Şu anda insanlar sokağa çıktı dedim, her tarafta sokağa çıkıyor insanlar, durum çok kritik ve lütfen bu gece müdahale edelim, ne olur bu gece ne yapılacaksa bir birimize yardım edelim ve sınır kapısı IŞİD’in eline geçmeden gerekli desteği sunalım dedim. Sayın Başbakan bunu inkar edemez her halde bütün ricalarıma ısrarlarıma rağmen durumu anlamakta uzak, oyalamacı, ciddiyetsiz bir tavır durum sergiledi” demişti.

Davutoğlu ise, “6-7 Ekim olaylarında yaptıkları şey, bir isyan davetiydi” ifadesini kullanmıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar’dan gözaltılara ilişkin açıklama: Operasyon hukuki değil, siyasi

Benzer Haberler