Geçersiz oylar neden fazla çıktı? İlhan Cihaner açıkladı

6 Nisan 2019 Cumartesi

31 Mart yerel seçimlerinde geçersiz oyların fazlalığının nedenine dikkat çeken CHP Parti Meclisi Üyesi, Hukukçu İlhan Cihaner, ‘geçersiz oylar neden fazla çıktı?’ sorusunu cevap verdi.

CHP Parti Meclisi Üyesi, Hukukçu İlhan Cihaner, ‘geçersiz oylar neden fazla çıktı?’ sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

1- Geçersiz oyların ilk sayımda genellikle niçin geçersiz sayıldığı açıklanırsa AKP+MHP nin komplo teorisi de çöker: En çok geçersiz sayılma nedeni ambleme / logoya basılan mühürün gözden kaçması. Bu her iki parti için de geçerli. İkinci sayımda bunlar geçerli sayılıyor.

İki ihtimal verdi; ‘Süleyman Soylu plan yapıyordur…’

2- “Oy kaydırma” denilen, birleştirme sırasında partilerin oylarının birbirine/eksik yazılması, her seçimde rastlanan ve itiraza bile gerek kalmadan düzeltilen “maddi hatalardır”. Partilerin ellerindeki tutanakla mukayese edileceği bilindiği için kasıtlı yapılma ihtimali azdır.

3- ikinci sayımlarda oyu değiştiren bir diğer neden zarfta “birde fazla geçerli pusula” çıkması. Bu pusuların “hesaba katılmaması” ve ayrı paketlenmesi gerekirdi. Böyle değil ve ayırt edilemiyorsa ilk tutanağın geçerli olması ve itirazın reddi gerekirdi.

 

Geçersiz oylarla ilgili bir değerlendirmede CHP’li Mahmut Tanal’dan geldi. Tanal, “Geçersiz oy tartışmasında YSK’nın katkısı da Olmuştur. Seçim pusulaları siyah beyaz bastırılmıştır.Tüm parti amblemleride siyahtır.Mühür İçin kullanılan mürekkep rengide siyah .Siyah mürekkepli mühür partilerin siyah amblemlerin üzerine vurulduğu İçin seçmede sıkıntılar yaşanmış.” dedi.

 

Benzer Haberler