Gebze’de hemşireye saldırı! Kafatası ve burnunda kırıklar oluştu

Yayın tarihi: 1 Ağustos 2022 Pazartesi 4:45 pm - Güncelleme: 1 Ağustos 2022 Pazartesi 5:01 pm

Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde hasta yakınının saldırısına uğrayan hemşire Önder Gürel’in kafatası ve burnunda kırıklar oluştu. Saldırgan serbest bırakıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı sağlıkçılara yönelik şiddet haberleri günden güne artıyor.

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz hafta Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olayda ambulansla Acile getirilen KOAH hastasına, Acil doktoru ve hemşireler müdahale etti. Bu sırada hasta yakınları sağlık personellerine, “Dilinde şişme var. Diline müdahale edin” diye bağırmaya başladı. Hastanın oğlu Murat Olgun müdahale esnasında hemşire Önder Gürel’e kafa attı. Gürel’in kafatası ve burnunda kırıklar oluştu.

SALDIRGAN SERBEST BIRAKILDI

Hemşire Önder Gürel, kendisine saldıran hasta yakınından şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Murat O., 30 gün adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Saldırganın serbest bırakıldığını tepkiyle karşılayan Acil servis hemşiresi Önder Gürel olay hakkında şöyle konuştu:

“Geçen hafta acil serviste çalışırken ambulansla bir hasta geldi. Doktorumuz hastayı gördü ve tedavileri yapıldı. Daha sonra da hastanın yakınları geldi. Tedaviler yapıldı ve hasta takip altında kalırken ben başka bir hasta ile ilgilenmek için gittiğim sırada hasta yakınları bağırmaya başladı. ‘Hastamıza müdahale edin. Doktor yok mu, sağlıkçı yok mu?’ diye bağırdılar. Daha sonra da elimdeki hastayı yarım bırakıp hasta yakınlarına bilgi vermek için yanına gittim. Hastanın dilinin şiştiğini söylediler. Bundan doktorumuzun da bilgisi vardı. Diliyle ilgili bir problem olmadığını ve gerekli tedavinin yapıldığını söylemişti. Israrla diline müdahale edilmediğini ve dilini indirmemiz gerektiğini söylediler. Ben de gerekli açıklamayı yaptım. Gerekli müdahale yapıldığını söyledim”

Hasta yakınının kendisine şiddet uyguladığını söyleyen Gürel, “Ben oradan giderken erkek hasta yakını arkamdan gelip burnuma kafa attı. Saldırısına devam edip boynumdan tuttu. Daha sonra diğer hasta yakınları müdahale edip saldırganı uzaklaştırdılar. Davacı oldum bir gece gözaltında tutuldu. Daha sonrasında da serbest bırakıldığını öğrendim. Burnumun üst kısmında kırık oluştu. Ön kafatası bölgemde kırık oluştu. Ameliyat olmam gerektiğin söylendi. Operasyon hazırlıkları başladı. Bir gece de hastanede gözetim altında yattım. Bir hafta sonra ameliyat olacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu: Sağlıkta şiddetin sorumlusu AKP ve MHP’dir