‘MİT’ davası ertelendi

8 Mayıs 2020 Cuma

Libya’da şehit olan MİT personelinin cenaze töreni haberi gerekçe gösterilerek tutuklanan gazetecilerin tutukluluk halinin devamına karar verildi. Gazetecilerin bir sonraki duruşması 24 Haziran’a ertelendi.

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ gazetesi yazarı ve TELE1 programcısı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in aralarında bulunduğu 8 sanıklı davanın iddianamesi İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

DURUŞMA 24 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mahkeme, tutuklu bulunan gazetecilerin tutukluluklarına devam kararı aldı. Tutukluluğa devam kararının oy çokluğuyla alındığı, hakimlerden birini tutukluluk konusunda karşı oy kullandığı öğrenildi. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi 24 Haziran’a duruşma günü verdi.

Mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Gazeteciler Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik, Murat Ağırel’in üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren Açık Kaynak Araştırma Raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulurma ihtimali göz önüne alındığında, adli kontrol tedbiri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olduğu kanaatine varılarak sanıklar müdafilerinin itiraz dilekçelerinin reddi ile sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.”

Benzer Haberler