Gazeteci Müyesser Yıldız’dan gündeme oturacak ’15 Temmuz’ yazısı

19 Ocak 2021 Salı

Gazeteci Müyesser Yıldız’dan gündeme oturacak ’15 Temmuz’ yazısı

Gazeteci Müyesser Yıldız Odatv’de yayımladığı yazısında, 15 Temmuz’da kaybolduğu belirtilen silahları kaleme aldı.

Gazeteci Müyesser Yıldız, Odatv’de 15 Temmuz’da kaybolduğu belirtilen silahların akıbeti hakkında bir yazı kaleme aldı.

15 Temmuz’da kaybolan silahlara ne oldu? Müyesser Yıldız’dan çok konuşulacak açıklamalar

İşte o yazı;

15 Temmuz darbe girişimi sırasında TSK’ya ve Emniyet’e ait bazı silahlar ile mühimmatın kaybolduğu iddiası çokça konuşuldu, tartışıldı, Meclis’te soru önergelerine konu edildi. Ancak bugüne kadar sözkonusu iddialar net bir şekilde açıklığa kavuşturulmadı.

Ancak 5 gün önce Ankara’da görülmekte olan bir davaya gelen bilirkişi raporuyla, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ait 11’i kaleşnikof olmak üzere 15 silahın kaybolduğu, aralarında uçaksavar mermisinin de bulunduğu yüz binlerce mühimmatın ise kaybolduğu veya hasar gördüğü ortaya çıktı.

Bu çok önemli bilirkişi raporunun detaylarını aktarmadan önce kayıp silah ve mühimmat iddiasının nasıl gündeme geldiğini hatırlatalım.

SADECE MP-5 DEĞİL KALEŞNİKOFLAR DA KAYBOLMUŞ

Evet, 15 Temmuz gecesi kaybolduğu belirtilen silah ve mühimmatlarla ilgili sıcak gelişmeye geçelim.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2017’de darbe davalarında yargılanan 661 sanık hakkında davacı oldu.

Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın konusu, 15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırılar sonucu meydana gelen maddi zararlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü, sözkonusu zararların sanıklardan tahsili için her türlü taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları, banka hesapları, maaş ve ücret alacakları, varsa emekli ikramiyeleri ile şirket hisseleri üzerine teminatsız olarak ihtiyati haciz konulmasını talep etti.

Mahkeme de emniyetin tüm zararlarının tespiti için inşaat, makine, elektrik mühendisleri ile silah mühimmat uzmanı, iç denetçi ve Sayıştay uzman denetçisinden oluşan 7 kişilik bir bilirkişi heyeti görevlendirdi.

Konuyla ilgili çalışmasını tamamlayıp, 5 gün önce mahkemeye sunan bilirkişi heyeti, 15 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde meydana gelen toplam zararın maliyetini 28 milyon 237 bin 867 lira olarak belirledi.

Raporun, konumuzla ilgili bölümüne gelince;

“Silah ve mühimmat yönünden” başlığı altında, “Ankara Emniyet Müdürlüğü kuvvesine kayıtlı olup kaybolan silah ve sarf veya hasar gören mühimmatlarla ilgili maliyet, dava tarihi olan 2017 yılı Kasım ayına göre güncellenmiştir.” denildikten sonra “kayıp silahlarla” ilgili şu döküm yapıldı:

 • 3 adet G-3 piyade tüfeği
 • 11 adet Kaleşnikof Tüfek
 • 1 adet MP5A3 otomatik tabanca
 • 1 adet kuru sıkı tabanca

“Mühimmatlar” kısmında da, “15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü kuvvesine kayıtlı olup, kaybolan sarf veya hasar gören mühimmatlarla ilgili maliyetler Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen Taşınır Mali İşlem Belgeleri üzerinden yapılmıştır.” bilgisiyle, şu listeye yer verildi:

 • 197 bin 261 adet Parabellum fişek
 • 108 bin 981 adet Kaleşnikof mermisi
 • 120 adet 37/38 mm Gaz Fişeiği Tip 1-B
 • 265 adet 37/38 mm Gaz Fişeği Tip 1-A
 • Bin adet 5.56 mm M16 fişeği
 • Bin 200 adet 5.56 mm Hollow Point Fişek
 • 24 adet renkli sis kutusu
 • Bin 100 adet 7.62xMG-3 Nato Fişeği (Mayonlu)
 • 880 adet 5.56×45 mm mayonlu fişek
 • 880 adet 12.7 mm uçaksavar mermisi

Bilirkişiler, 39 bin 500 lirası kayıp silahlara, 240 bin 985 lirası ise mühimmatlara ait olmak üzere toplam 280 bin 486 TL’lik maliyet çıkardı.

Böylece de 15 Temmuz’da bazı silahlar ile mühimmatın kaybolduğu ilk kez kesinleşmiş ve resmileşmiş oldu!..

Müyesser Yıldız

Yazının tamamını okumak için tıklayın

 

Benzer Haberler