Gazeteci İsmail Saymaz için hapis cezası talebi!

5 Aralık 2023 Salı

Gazeteci İsmail Saymaz‘ın “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini kimliğini açıklama ve yayma suretiyle hedef gösterdiği” iddiasıyla yargılandığı davada, savcı Saymaz için 3 yıla kadar hapis cezası istedi.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın “Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış” başlıklı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakimi Murat Bircan’a ait fotoğrafların yer aldığı haberi nedeniyle “Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” ve “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlarınının işlendiği iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, İsmail Saymaz ve avukatları katıldı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, İsmail Saymaz tarafından şikayetçi hakim Murat Bircan’a yönelik olarak kullanılan ifadelerin hakaret unsurlarını oluşturmadığı, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kanaatiyle “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan beraatını istedi.

3 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Savcı, Saymaz’ın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve itibar edilmemesi gerektiğini, haber içeriğinde hakimin adı ve fotoğrafının, ailevi bilgilerin yer aldığı, hakimin Gezi Parkı’na ilişkin yargılamadaki görevinden ve yargılama faaliyetlerinden dolayı hedef gösterildiği iddiasında bulunarak “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için süre vererek duruşmayı erteledi.

Ersan Şen ile İsmail Saymaz arasında Dilan Polat atışması: Avukatı mısınız?