Galatasaray’a gidecek mi? Okan Buruk sessizliğini bozdu

21 Nisan 2022 Perşembe

Galatasaray’a gidecek mi? Okan Buruk sessizliğini bozdu

Galatasaray ile anılan, Başakşehir’i şampiyon yaptıktan sonra takım çalıştırmayan Okan Buruk sessizliğini bozdu. Aldığı teklifleri ilk kez açıklayan teknik adam, Galatasaray sorusuna da net cevap verdi.

Seçim sonrası yeni hocasını belirleyecek olan Galatasaray’dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Son günlerde adı Galatasaray ile anılan, Başakşehir’i şampiyon yaptıktan sonra takım çalıştırmayan Okan Buruk sessizliğini bozdu. Aldığı teklifleri ilk kez açıklayan genç teknik adam, Galatasaray sorusuna da net cevap verdi.

Galatasaray’a bir dava daha

Galatasaray, İnter, Beşiktaş gibi üst düzey takımlarda forma giyen Okan Buruk, Akhisarspor ile kazandığı Türkiye Kupası’nın ardından teknik direktörlük kariyerinin en büyük başarısını 2019-20 sezonunda Başakşehir’i şampiyon yaparak yaşamıştı.

Sabah Gazetesi’nden Naci Özbostan’a konuşan Okan Buruk sessizliğini bozdu. Hem geleceği hem de Türk futbolu için önemli tespitlerde bulundu:

“SÜPER LİG’DEN VE YURT DIŞINDAN BİRÇOK TEKLİF ALDIM”

“Benim için bir yenilenme, dinlenme, bazı şeyleri gözden geçirme dönemi oldu. Dışarıdan bazen bazı şeyleri daha net görüyorsun. Bir süredir Paris’teydim.”

“2-3 aylık aralar olmuştu ama bu en uzun ara oldu. Akhisar’la Türkiye Kupası sevinci yaşamıştık, Başakşehir sonrası şampiyon olmuş bir hoca olarak doğru bir projenin içinde bulunmam gerekiyor diye düşünüyorum. Bunun için bekledim ve en uygun proje için de bekliyorum.”

“Süper Lig’den ve yurt dışından birçok teklif aldım. Yüzde yüz istediğim bir proje ve yukarı doğru bir adım atmak için bekledim. Çalışmayı seviyoruz ama bazen beklemek gerek. Ama saha kenarında olmayı özledim. Bu süreçte maçları genelde televizyondan izledim. Son olarak sevgili Acun Ilıcalı ile sahibi olduğu Hull City’nin bir maçına gittik. İnsan atmosferin içinde olunca özlediğini daha iyi anlıyor. Yeşil zemine basmak önemli.”

“YAŞAYACAĞIM EN BÜYÜK MUTLULUK GALATASARAY TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜ OLUR”

“Galatasaray altyapısından yetişmiş, o formaya uzun yıllar hizmet etmiş ve büyük başarılar elde etmiş bir futbolcu olarak, teknik adamlık kariyerimde de ismimin Galatasaray için geçmesi mutluluk verici. Ben o tesislere 11 yaşında girdim, 18 sene oynadım. Sonra İtalya maceram oldu. Gittim, geldim. 2008’de şampiyon olarak ayrıldım. Bu saatten sonra yaşayacağım en büyük mutluluk da Galatasaray teknik direktörlüğü olur.

Bir seçim süreci var. Adayların kimi tercih edeceği belli değil ama adımın geçmesi güzel. Bana da hem sokakta hem sosyal medya üzerinden taraftarların büyük bir desteği, ilgisi var. Bunun için de böyle bir görev verilirse Galatasaray’ın geleceği için adımlar atmaktan, maddi-manevi bir şey düşünmeden hizmet etmekten mutluluk duyarım.”

EMRE BELÖZOĞLU OYUNA KALİTE GETİRDİ

“Emre hocanın Fenerbahçe performansı da çok iyiydi. Bir maç kazansa şampiyon olacaktı. Başakşehir performansı da muhteşem bir çıkışla başladı. Devamında inişli-çıkışlı bir grafiğe döndü. Ama oyun kalitesi başta olmak üzere Başakşehir’de birçok şeyi değiştirdiğini gördük. Taktiksel olarak da aynı düşüncedeyim.”

“ÜLKESİNDE TERCİH EDİLMEYENLER TÜRKİYE’YE GELİYOR”

“Bu kulüp kararıdır. Başkan ve yönetim karar verecektir ama İsmail hoca böyle bir çıkış yaptı. Konya’da İlhan hocanın (Palut) bir yükselişi var. Abdullah hoca (Avcı) Trabzon’da çok önde gitti. Emre (Belözoğlu) ve Nuri Şahin gibi yeni isimler kendilerini gösterdi.

Kadro olarak küme düşecek diye baktığımız Giresun’da Hakan Keleş’in yaptıkları var. Yani kısaca Türk teknik adamlar başarılı ama bizlerin de gelişimimizi sürdürmemiz gerekiyor. Dünya futboluna ayak uydurmamız şart. Bu söyleyeceğim yanlış anlaşılmasın ama kendi ülkesinde tercih edilmeyenler Türkiye’deki görevi kabul ediyor.”

ARDA GÜLER’E ÖVGÜ

“Arda Güler öyle bir çıktı ki hangi takım taraftarı olursanız olun onu izlemek istiyorsunuz. Yetenekli futbolcu çıkıp, kendini gösterip oynuyor. Biz onları yabancı kuralına bağlarsak yanlış olur. Bizim sıkıntımız oyunculara süre vermemek. Onlara güvenmemiz gerekiyor. Sadece A takım olarak düşünüyoruz ama dünyada uygulanan genç oyuncuların gelişimini gösteren liglerde oynayan ikinci takımlar. Bir tek Türkiye bunu uygulamıyor. TFF’nin ilk yapması gereken, ikinci takımların liglere sokulması. Altyapılarda tesisleşmeye yatırım da şart.”

“TÜRK HOCALARIN BAŞARISI GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

“Teknik adamı yerli ya da yabancı diye ayırt etmem. Başarısız ya da başarılı olarak değerlendiririm. Ama uzun bir süredir Türk teknik adamların inanılmaz bir başarısı var. Türk hocaların başarısını görmezden gelmek gibi bir bakış açısı var. Türkiye’nin genlerinde olan bir şey aslında bu, yabancıyı gözümüzde çok büyütüyoruz. Kendi insanımızın yaptıklarına değer vermiyoruz.

Sadece futbolda değil hayatın her aşamasında bu böyle. Türk insanının başarılarını hep görmezden gelip onları düşürmeye çalışıyoruz. Yabancı hayranlığımız var. Bunu teknik adamlığa da taşımak istiyoruz. Yabancı teknik adamlara karşı değilim. Gelip çok başarılı olanlar da oldu ama düşününce en son hangi takım yabancı hocayla şampiyon oldu, Zico muydu? (2006-07 F.Bahçe)

 

Benzer Haberler