Galata Kulesi bir ay boyunca ziyarete kapanıyor

Yayın tarihi: 21 Şubat 2024 Çarşamba 8:11 pm - Güncelleme: 21 Şubat 2024 Çarşamba 8:11 pm

İstanbul’da turistlerin uğrak noktası Galata Kulesi, onarım çalışmaları nedeniyle 23 Şubat Cuma gününden itibaren bir ay boyunca ziyarete kapatılacak.

İstanbul’un sembol yapılarından Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları nedeniyle bir ay boyunca ziyarete kapatılacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Galata Kulesi’nin 8’inci katının çatı onarım çalışmaları nedeniyle geçtiğimiz yılın Kasım ayından itibaren ziyarete kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Süreç içerisinde kulenin aleminin konservasyonu tamamlanmış, alem 20 Şubat 2024 tarihinde orijinal yerine yerleştirilmiş; yapının beden duvarında ve zemininde ise jeoradar çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen detaylar doğrultusunda yapının dış cephe onarımı da yapılacaktır. Restorasyon çalışmaları sırasında Galata Kulesi beden duvarlarında bulunan 400’e yakın göçmen kuş yuvasına asla zarar verilmeyecek; tüm uygulamalar kuş yuvaları ve ebabil kuşlarının göç mevsimi gözetilerek gerçekleştirilecektir. Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarım çalışmaları sebebiyle, 23 Şubat 2024 tarihinden itibaren 1 ay süreyle ziyarete kapalı bulundurulacaktır”

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Buravov’dan ‘Montrö’ çıkışı

Kaynak: TELE1