G7 zirvesinde Meloni’nin Macron’a bakışları gündem oldu

Yayın tarihi: 14 Haziran 2024 Cuma 9:33 pm - Güncelleme: 14 Haziran 2024 Cuma 10:00 pm

İtalya’nın ev sahipliği yaptığı G7 Liderler Zirvesi’nde birçok lider bir araya geldi. Zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İtalya Başbakanı Meloni’yi selamladığı anlarda Meloni’nin Macron’a bakışları gündem oldu.

İtalya’nın ev sahipliği yaptığı G7 Liderler Zirvesi’nde birçok lider bir araya geldi. Zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İtalya Başbakanı Meloni ile selamlaşma sırasında Meloni’nin Macron’a karşı tavrı dikkatlerden kaçmadı. Meloni’nin Macron’a olan soğuk bakışları sosyal medyada gündem oldu.

MACRON VE MELONİ ‘KÜRTAJ’ KONUSUNDA TERS DÜŞTÜ

G7 liderleri, İtalya’daki zirve sonrası taslak bildirisini açıkladı. Bildiride, liderler, geçen yıl Japonya’da yaptıkları toplantıda cinsel haklar ve üreme hakları konusunda verdikleri taahhütleri yineledi ancak 2024 finalinde “kürtaj” kelimesine doğrudan yer vermedi.

Taslak bildiride, “Hiroşima Liderler Bildirisi’nde yer alan, herkes için kapsamlı cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve hakları da dahil olmak üzere kadınlar için yeterli, uygun fiyatlı ve kaliteli sağlık hizmetlerine evrensel erişim konusundaki taahhütlerimizi yineliyoruz” denildi.

Konu, G7 dönem başkanlığını yürüten İtalya’nın Başbakanı Giorgia Meloni’nin bildiriden “güvenli ve yasal kürtaj” ifadesinin çıkarılmasını talep ettiği, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ise buna karşı çıktığı bildirilmişti.

TANSİYONU YÜKSELTTİ

Meloni ile Macron’un “kürtaj” konusundaki anlaşmazlığının iki lider arasında tansiyonun yükselmesine yol açtığı ifade edilmişti. Fransa, mart ayındaki tarihi adımla, kürtaj hakkını anayasasına ekleyen ilk ülke oldu. Meloni’nin aşırı sağcı hükümeti ise nisan ayında kürtaj karşıtlarının kürtaj danışma kliniklerine girmesine izin veren düzenlemeyi onayladı. Muhalefet bu adımı “geriye doğru bir adım” olarak nitelendirdi.

Kaynak: TELE1