G7 Zirvesi sona erdi: “Taliban insan hakları ve terörizm konusunda sorumlu tutulacak”

24 Ağustos 2021 Salı

G7 Zirvesi sona erdi: “Taliban insan hakları ve terörizm konusunda sorumlu tutulacak”

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen G7 Liderler Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “toplantının odak noktasının insanları tahliye etmek ve güvenliklerini sağlamak için beraber çalışmak” olduğunu belirterek, “Taliban’ı tanıyıp tanımamak toplantının konusu değildi” dedi.

Batı Dünyasının en büyük 7 ekonomisine sahip ülkelerin liderleri Afganistan’ı görüştü. Zirve sonrası ortak bir bildiri yayınlayan G7 liderleri, Taliban’a, ülkeden ayrılmak isteyenlere 31 Ağustos’tan sonra da izin vermesi için çağrı yaptı. Sonuç bildirgesinde, “Afganistan konusunda BM ve G20 aracılığıyla, müttefiklerimiz ve bölge ülkeleriyle birlikte çalışacağız” ifadeleri yer aldı.

İtalya Başbakanı Mario Drahi, “Türkiye, Rusya, Çin gibi G20 ülkeleri G7’ye Afganistan konusunda yardımcı olabilir. Uluslararası kuruluşların Afganistan’a erişimi 31 Ağustos’tan sonra da devam etmeli” dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ABD olmadan tahliyelere devam etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Merkel “Kabil havalimanının siviller tarafından işletilmesi önemli” ifadelerini kullandı.

G7 Liderleri Taliban’a sivillerin güvenliğinin sağlanması ile insan haklarına saygılı olma çağrısında bulundu.

Benzer Haberler