G-20 zirvesi Japonya’da başladı

28 Haziran 2019 Cuma

G-20 zirvesi Japonya’da başladı

Japonya’nın Osaka şehrinde gerçekleştirilen G20 Liderlerin aile fotoğrafı çektirmesiyle zirve başladı. Küresel ekonomik iş birliğinin temel platformu olan G20’de yapılan görüşmelerde alınacak kararlar, ülkeler tarafından yakından takip edilirken, dünya liderlerinin yapacağı ikili görüşmelerin G20 Liderler Zirvesi’nde ele alınacak konuların önüne geçmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi başladı. Liderleri fotoğraf öncesi Japonya başbakanı Shinzo Abe karşıladı.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Zirveye katılan liderler geleneksel aile fotoğrafı için bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN GÜNDEMİ YOĞUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 liderlerinin katılacağı dijital ekonomi temalı bir yan etkinliğe katılacak. Söz konusu toplantının ardından “küresel ekonomi, ticaret ve yatırımlar” oturumuna katılım göstermesi beklenen Erdoğan’ın sonrasında ise dijital ekonomi ve yapay zeka konularının ele alınacağı “Yenilik” temalı oturuma katılması bekleniyor. Erdoğan’ın akşam saatlerinde ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etmesi bekleniyor. Erdoğan aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Donald Trump ile de bir araya gelecek. Görüşmelerin ana gündem maddesini S400 savunma sistemleri ve F35 savaş uçaklarının alım süreci oluşturacak.

ABD VE ÇİN GERİLIMİ MASADA OLACAK

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in gerçekleştirmesi beklenen görüşmenin ise, iki ülke arasında yaşanan ticaret savaşlarında yapıcı bir adımın atılmasına vesile olabileceği ifade ediliyor. Öte yandan zirvede serbest ticaretin desteklenmesi konusundaki görüşlerini daha önce dile getiren Japonya Devlet Başkanı Şinzo Abe’nin, zirvenin kapanış bildirgesinde “serbest ticaret” vurgusunun yer almasını istediği, ancak Trump’ın bu konuda çekimser kalma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Başbakan Abe ve Trump’ın cuma sabahı zirve öncesinde gerçekleştirecekleri ikili görüşmede, Abe’nin Trump’tan zirvenin başarılı geçmesi konusunda destek isteyeceği kaydedildi.

Öte yandan G-20 zirvesi için 32 binden fazla polis görevlendirildi.

Benzer Haberler